17. listopad

Výročí 17. listopadu mělo několik podob

 ČRo Radio Wave  18.11.2009 16:21
Hořící svíčky u pomníku na Národní třídě - Autor:Tomáš Adamec
Hořící svíčky u pomníku na Národní třídě
Autor:   Tomáš Adamec  

Česko si 17. listopadu připomnělo dvacet let od pádu komunismu. Brutální zásah policie na Národní třídě proti studentům, kteří si pochodem připomínali smrt Jana Opletala v r. 1939 a požadovali uvolnění poměrů nastartoval období společenských změn. Nejen tyto události jsme si připomněli během úterního vysílání. 

Střízlivý pohled na události 17. listopadu 1989 nabídne jeden z nejvýraznějších českých politických komentátorů a kulturních publicistů Ondřej Štindl. Zkušený novinář a rozhlasový spíkr, kterého revoluce zastihla jako studenta Pedagogické fakulty UK, rozhodně netrpí přílišným sentimentem a zároveň odmítá tehdejší události jakkoli marginalizovat.

 
Pohled Ondřeje Štindla na události 17. listopadu
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Moimír Papalescu je hráč na mnoha frontách a svojí elektronickou ruletu rozehrál ještě za komunismu. Jak se mu fungovalo před rokem 1989, jak prožil revoluční roky na hradeckém Rockfestu a jaký má názor na porevoluční vývoj naší společnosti se vyptával hudební redaktor Pavel Zelinka.

 
Pohled Moimíra Papalescu na listopadové události a pozdější vývoj
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Na svoje zážitky ze sametového listopadu 1989 vzpomínal i Stanislav Penc, celoživotní aktivista, tehdejší disident, pozdější politik a také ekozemědělec. Robert Candra se ho ptal, jak prožil den, kterým začalo veřejné odpočítávání poslední etapy komunistické diktatury v Československu.

 
Zážitky Stanislava Pence ze sametového listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Poslechněte si, jak se dívá na naši politickou scénu novinářka New York Times Dinah Spritzer, která žije už od roku 2001 v Praze.

 
Pohled Dinah Spritzer na naši politickou scénu
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Také hodnotí práva žen v České republice.

 
Pohled Dinah Spritzer na práva žen v České republice
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Na začátku osmdesátých let byla Eva Kantůrková vězněna a po revoluci se aktivně podílela na vzniku Občanského fóra, do roku 1992 byla poslankyní České národní rady... Mluvili jsme tedy nejenom o Sametové revoluci, ale také o Chartě 77, deseti měsících vězení, roli literatury ve společnosti, trezorovém filmu Smuteční slavnost.

 
Rozhovor s Evou Kantůrkovou
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Politických komentářů na téma výročí takzvané Sametové je všude spousta, rozhovor s bývalým seniorem Křesťanských společenství a současným šéfredaktorem Konzervativních listů Danem Drápalem však přinese pohled na velké téma českých moderních dějin z duchovní perspektivy. Jak spolu souvisí politická svoboda a rozvoj spirituality? Nebyl to právě útlak, který zpevňoval a utvrzoval vnitřní přesvědčení mnoha lidí? Je dnes těžší věřit Bohu než za komunismu? Nebo je to pouze výmluva těch, kteří prožívají strach z otevřeného prostoru názorů a náboženských směrů? Rozhovor k 17. listopadu vedl Petr Wagner.

 
Rozhovor s Danem Drápalem
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: 17. listopad
v rubrice: Akce k výročí

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas