17. listopad

Dokumentaristu zastihla sametová revoluce nepřipraveného

jšm  22.11.2009 10:06
Paříž - Autor: europa.eu.int

Tento týden jsme si u nás připomněli 20. výročí sametové revoluce. Na významné výročí vzpomínali i v zahraničí. Například Češi v Paříži uctili památku Pavla Tigrida, zakladatele exilového časopisu Svědectví. V Českém centru pod Eiffelovkou jsou taky k vidění fotografie a záběry z listopadových dní roku 89. Na výstavě jsme učinili zajímavý objev. Inu, není nad dobré sousedské vztahy.

Plné znění

 

Češi už nebudou nikdy jako před rokem 1989, míní ruská bohemistka

lek  
Moskva - Autor:Marek Dlouhý

Střední a východní Evropa jde z jedněch oslav do druhých. Mohutné akce k 20 rokům od pádu berlínské zdi sotva skončily, Čechy a Slováky však to hlavní výročí teprve čekalo. Mnozí z vás v uplynulých dnech jistě zavzpomínali, kde konkrétně vás události 17. listopadu roku 1989 zastihly. A možná vás také napadlo, jak asi podzim plný historických změn vnímali obyvatelé někdejšího Sovětského svazu. Měli vůbec šanci dozvědět se, co se dělo?

Plné znění

 

Výročí 17. listopadu mělo několik podob

 ČRo Radio Wave  18.11.2009 16:21
Hořící svíčky u pomníku na Národní třídě - Autor:Tomáš Adamec

Česko si 17. listopadu připomnělo dvacet let od pádu komunismu. Brutální zásah policie na Národní třídě proti studentům, kteří si pochodem připomínali smrt Jana Opletala v r. 1939 a požadovali uvolnění poměrů nastartoval období společenských změn. Nejen tyto události jsme si připomněli během úterního vysílání.

Plné znění

 

Marta Kubišová

šše  17.11.2009 10:54
Marta Kubišová - Autor:Alžběta Švarcová

Kdo by neznal dnes již legendární píseň Modlitba pro Martu, která zazněla během revolučních dnů roku 1989. Hostem dopoledního vysílání Radiožurnálu proto byla zpěvačka Marta Kubišová. "Takový comeback žádná zpěvačka asi neměla," uznává. Co se jí honilo hlavou, když vystoupila na balkonu Melantrichu?
Ve středu 18. listopadu bude hostem Šimon Pánek, představitel studentského hnutí během sametové revoluce, spoluzakladatel a ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni.

Plné znění

 

Z pražského Albertova před dvaceti lety vykročily dějiny

zup  17.11.2009 09:10
Listopad 1989 - Autor:licence GNU Free Documentation License

Pražský Albertov - místo tak trochu stranou od hlavních turistických i dopravních tahů. Přesto má své nezastupitelné místo v českých novodobých dějinách. Před dvaceti lety odtud vyrazil průvod, který se vymkl komunistické moci. Původně oficiální manifestace k uctění památky Jana Opletala odstartovala pád režimu. Proměnila se v projev odporu a průvod, který z Albertova vyrazil, se proti policejní vůli vydal do centra Prahy.

Plné znění

 

Koncert k 20. výročí sametové revoluce

V sobotu večer 14. listopadu 2009 se v prostorách pražského Rudolfina konal Koncert pro hrdiny. Pořádalo ho občanské sdružení Post Bellum s partnery, kteří chtěli připomenout 20. výročí pádu železné opony. Nabízíme vám kompletní záznam koncertu.

Plné znění

 

Vlasta Chramostová

šše  16.11.2009 10:52
Vlasta Chramostová - Autor:Šárka Ševčíková

V pondělí dopoledne byla hostem Daniely Karafiátové herečka Vlasta Chramostová, která se rozhodla pomalu uzavřít hereckou kariéru. Za jeden z aktů rozloučení můžeme považovat nově nazkoušené literárně-hudební pásmo Tobě a nám, Anežko Česká. "Odejít včas je věc inteligence," tvrdí.
V úterý 17. listopadu bude hostem zpěvačka Marta Kubišová.

Plné znění

 

17. listopadu proběhne oslava 20. výročí pádu železné opony

Oficiální plakát k oslavám 20. výročí pádu železné opony - Autor:Petr Sís

20 let bez opony - Máme co slavit! Tak se jmenuje akce, která proběhne 17. listopadu 2009 v Praze. V pražské Mlýnské kavárně ji představili hlavní organizátoři prospěšné společnosti Opona, která happenig zaštiťuje.

Plné znění

 

Sváteční tipy na 17. listopad

nah  16.11.2009 09:40
Tipy na víkend - Autor:Alena Palečková

Je před námi 17. listopad - plný nejen vzpomínkových akcí, které připomínají 20. výročí pádu komunistického režimu v Československu. Přinášíme vám proto tipy a pozvánky pro tento událostmi nabitý sváteční den.

Plné znění

 

Československý rozhlas a revoluce I.

David Hartmann ,  www.totalita.cz  
21. 11. 1989 se před budovou Československého rozhlasu na Vinohradech konala demonstrace. Foto publikováno s laskavým svolením ČTK. - Autor: Archiv ČRo

Média jsou odjakživa spojená s mocí. Jejich prostřednictvím se dá nejlépe ovládat veřejné mínění. Komunistický režim o tom velmi dobře věděl, a proto na ně úzkostlivě dohlížel. Jaká byla situace v Československém rozhlase během listopadových událostí roku 1989?

Plné znění

 
Archiv
RSS Získejte přehled o novinkách na našem webu. Více informací o formátu RSS naleznete zde.
klikona - web ČT
Přímý přenos z minulosti na ČT.
www.listopad1989.cz
klikona - kapesni atlas sametove revoluce
Sametová revoluce pod drobnohledem Českého rozhlasu.
www.rozhlas.cz/17listopad/atlas
Klikona_Bunkry
  - Autor:Aleš 
   Vavřík
Po stopách skrytých poválečných bunkrů.
www.rozhlas.cz/bunkry
Klikona Leonardo
  - Autor:Jaroslav 
   Petříček
Rádio, které posloucháte hlavou.
www.rozhlas.cz/leonardo
Klikona_pametnaroda_new
  - Autor:Jaroslav 
   Petříček
Rozsáhlá sbírka vzpomínek pamětníků.
www.pametnaroda.cz
klikona - devitky
Devítková výročí napříč českými dějinami.
www.rozhlas.cz/devitky
Ve spolupráci
Občanské sdružení Post Bellum
  - Autor:Post 
   Bellum  
Vznik a vývoj totalitního režimu v Československu.
  - Autor: 
   www.totalita.cz  
Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas