17. listopad

Vemte si s sebou květinu

David Hartmann  
Oficiální leták vyzívající k účasti na demonstraci 17. listopadu 1989. - Autor:David  Maxer
Oficiální leták vyzívající k účasti na demonstraci 17. listopadu 1989.
Autor:   David Maxer  

Dříve než se v čtyři hodiny odpoledne na Albertově sešly první skupinky lidí, na nárožích domů, na sloupech veřejného osvětlení se objevily letáky nezávislých studentů. Ti vyzývali k účasti na studentské manifestaci 17. listopadu. Předkládáme vám text oficiálního letáku. 

17. listopadu si připomínáme padesáté výročí slavných i tragických událostí, k nimž došlo v souvislosti s pohřbem studenta lékařské fakulty UK Jana Opletala, smrtelně zraněného při protiokupačních demonstracích 28. 10. 1939. Zdánlivou tečku za tímto novým protinacistickým znamenala okamžitá perzekuce: 9 studentských předáků bylo popraveno, na 1500 studentů odvlečeno do koncentračních táborů a české vysoké školy uzavřeny. Současně se však ve světě zvedla vlna rozhořčení, která vbrzku vedla k ustavení právě 17. listopadu za Mezinárodní den studentstva.

Neopakujme minulost
Nechceme jen pietně vzpomínat tehdejších tragických událostí, ale chceme se aktivně přihlásit k ideálům svobody a pravdy, za něž jejich účastníci obětovali svoje životy, neboť i dnes jsou tyto ideály zvláště ohroženy a my se nechceme dát zahanbit svými vysokoškolskými kolegy, kteří za ně před padesáti lety odvážně vystoupili.
Proto se dne 17. 11. 1989 v 16. 00. sejdeme u Patologického ústavu na Albertově, kde započal pohřeb Jana Opletala...


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: 17. listopad
v rubrice: Dokumenty

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas