17. listopad

Československý rozhlas a revoluce II.

David Hartmann,  www.totalita.cz  
26. 11. 1989 se přes půl milionu občanů sešlo na Letenské pláni, aby podpořili program OF. - Autor: ČTK
26. 11. 1989 se přes půl milionu občanů sešlo na Letenské pláni, aby podpořili program OF.
Autor:    ČTK  

Jakmile v Československém rozhlase vzniklo rozhlasové Občanské fórum, období zmatků a dílčích iniciativ skončilo. Další jednání už probíhala ve vzájemné spolupráci včetně spojení s Koordinačním centrem Občanského fóra. Do té doby nemilosrdný dohled nad státní institucí začal výrazně slábnout. 

24. listopadu 1989

Na setkání členů rozhlasového OF v Malostranské besedě v Praze zazněl naplno požadavek na odstoupení ústředního ředitele Československého rozhlasu Karla Kvapila. Prohlášení, které zde vzniklo, mu zástupci OF předali ještě týž den. Ústřední ředitel prohlášení odmítl s tím, že jej může odvolat ústřední výbor KSČ a vláda, která ho do funkce jmenovala.

 
Rozhlasové noviny 24. 11. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

27. listopadu 1989

 
Rozhlasové noviny 27. 11. 1989 I.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Tento den se poprvé sešlo vedení rozhlasu, celozávodní organizace KSČ, Revoluční odborové hnutí (ROH), Socialistický svaz mládeže (SSM) a Občanské fórum. Jednotliví zástupci se dohodli, že začne příprava živě vysílaného hodinového diskusního pořadu k aktuální situaci ve společnosti. Toho se zúčastní různé politické strany. Po schůzce vydalo OF prohlášení, ve kterém zopakovalo požadavek na odchod zkompromitovaných lidí z vedení rozhlasu a na rehabilitaci bývalých pracovníků, kteří museli rozhlas opustit z politických důvodů.

 
Rozhlasové noviny 27. 11. 1989 II.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

28. listopadu 1989

Představitelé rozhlasového Občanského fóra odeslali otevřený dopis předsedovi vlády Ladislavu Adamcovi, ve kterém žádali, aby současného ředitele Kvapila nahradil Karel Starý.

 
Rozhlasové noviny 28. 11. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

29. listopadu 1989

Na shromáždění pracovníků rozhlasu v Radiopaláci na Vinohradské třídě vyvrcholila nespokojenost rozhlasových pracovníků. Karlu Kvapilovi vyslovili nedůvěru s tím, že právě on byl zodpovědný za to, že Československý rozhlas v revolučních dnech jako sdělovací prostředek selhal.

 
Rozhlasové noviny 29. 11. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Téhož dne vzniklo v Československém rozhlase Demokratické fórum komunistů. Jeho představitelé v ustavujícím prohlášení požadovali "rozpuštění závodní jednotky Lidových milicí", "zrušení projednávání jakýchkoliv kádrových záležitostí stranickými orgány" a zrušení členství předsedy CZV KSČ ve vedení rozhlasu. Demokratické fórum komunistů sice nevolalo po Kvapilově rezignaci, požadovalo však odstranění systému nomenklaturních kádrů.

30. listopadu 1989

Došlo k zásadní programové změně ve vysílání. Na celostátním okruhu Hvězda začal běžet pořad Vysílání Občanského fóra. Do programu státního rozhlasu se tak vrátilo živě vysílané, necenzurované zpravodajství a publicistika. Program vytvářela skupina redaktorů z nejrůznějších redakcí Československého rozhlasu. Součástí vysílání byly i písně dosud zakázaných autorů a interpretů. V éteru tak zazněl hlas Marty Kubišové, Jaroslava Hutky, Karla Kryla nebo Bohdana Mikoláška.

 
Rozhlasové noviny 30. 11. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

1. prosince 1989

Zástupci rozhlasového Občanského fóra a Stávkového výboru předložili návrh na ustavení programové rady jako protiváhu orgánu vedení rozhlasu. Každá hlavní redakce měla v programové radě jednoho zástupce. Rada se sešla poprvé 4. prosince 1989 a činnost ukončila na konci roku 1989.

 
Rozhlasové noviny 1. 12. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

3. prosince 1989

Vláda Československé socialistické republiky odvolala Karla Kvapila z funkce ústředního ředitele. Na jeho místo jmenovala dosavadního zpravodaje ve Francii Karla Starého, který vedl rozhlas do 28. ledna 1990. Ten při prvním setkání s vedoucími pracovníky, zástupci OF a Stávkového výboru prohlásil, že "...rozhlas bude vždy a za každých okolností pravdivě informovat o veškerém dění v Československu i v zahraničí."

 
Rozhlasové noviny 3. 12. 1989 I.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  
 
Rozhlasové noviny 3. 12. 1989 II.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

11. prosince 1989

Československý rozhlas podpořil pokračující stávku studentů vysokých škol. Ve 12.00 byly všechny rozhlasové okruhy přerušeny na čtvrt hodiny a bylo přečteno prohlášení na podporu studentů. Rozhlas se tak poprvé otevřeně přihlásil k požadavkům veřejnosti, která demonstracemi a stávkami usilovala o politické a společenské změny.

 
Rozhlasové noviny 11. 12. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Prosincové události

Od prosince 1989 začalo docházet k zásadním programovým změnám. 14. prosince byla zrušena znělka hlavní zpravodajské relace Rozhlasové noviny s motivem písně Kupředu levá. O dva dny později změnila stanice Hvězda název na Československo a byla zrušena její znělka (první tóny písně Směr Praha). Do vysílání rozhlasu se začali postupně vracet zakázaní autoři a jejich díla.

 
Rozhlasové noviny 14. 12. 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Úvodní znělka Kupředu levá Rozhlasových novin:

 
Znělka Kupředu levá
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Úvodní znělka Směr Praha rozhlasové stanice Hvězda:

 
Znělka rozhlasové stanice Hvězda
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Úvodní znělka rozhlasové stanice Československo:

 
Znělka rozhlasové stanice Československo
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: 17. listopad
v rubrice: Zvukový archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas