17. listopad

Československý rozhlas a revoluce I.

David Hartmann,  www.totalita.cz  
21. 11. 1989 se před budovou Československého rozhlasu na Vinohradech konala demonstrace. Foto publikováno s laskavým svolením ČTK. - Autor: Archiv ČRo
21. 11. 1989 se před budovou Československého rozhlasu na Vinohradech konala demonstrace. Foto publikováno s laskavým svolením ČTK.
Autor:    Archiv ČRo  

Média jsou odjakživa spojená s mocí. Jejich prostřednictvím se dá nejlépe ovládat veřejné mínění. Komunistický režim o tom velmi dobře věděl, a proto na ně úzkostlivě dohlížel. Jaká byla situace v Československém rozhlase během listopadových událostí roku 1989? 

17. listopadu 1989

První zpráva, která posluchače Československého rozhlasu informovala o událostech v pátek na pražské Národní třídě, byla odvysílána téhož dne v nočním zpravodajském přehledu. Obsahovala základní údaje z oficiálního zpravodajství tiskové agentury ČTK a zcela zamlčela informace o brutálním potlačení studentské demonstrace i o zranění řady demonstrantů.

 
Rozhlasové noviny 17. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

18. listopadu 1989

O den později pokračovalo vysílání Československého rozhlasu v podobném duchu. Informace o událostech na Národní třídě v Praze a o vzniku Občanského fóra nebyly v žádném případě objektivní.

 
Rozhlasové noviny 18. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

19. listopadu 1989

Dva dny po zásahu policejních jednotek na Národní třídě Československý rozhlas dementoval zprávu o úmrtí studenta Martina Šmída. Vyzval veřejnost, aby se distancovala od této informace a nepodporovala její šíření. Stanice Hvězda Československého rozhlasu přinesla následující informace, viz tento odkaz.

 
Rozhlasové noviny 19. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

20. listopadu 1989

V pondělí se na pražském Václavském náměstí uskutečnila první masová demonstrace, které se zúčastnilo kolem 150 tisíc lidí. Také o ní Československý rozhlas přinesl zkreslené informace. Zvukové záznamy z manifestace odvysílaly ve večerních zpravodajských relacích pouze zahraniční rozhlasové stanice. Československý rozhlas dával ve vysílání, stejně jako Československá televize, prostor především představitelům vlády a ÚV KSČ, kteří vyzývali ke klidu a k nerozvracení republiky a socialismu.

 
Rozhlasové noviny 20. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Neobjektivní vysílání v Československém rozhlase vyvolalo bouřlivou reakci především mladých lidí. Před jeho budovou na Vinohradské třídě v Praze se téhož dne sešlo několik desítek občanů a provolávali hesla jako: "Rozhlas lže!" nebo "Chceme slyšet pravdu!". Ostrahu budovy rozhlasu posílili příslušníci Veřejné bezpečnosti a připravení byli také členové Lidových milicí. K zásahu ale nedošlo. Během dne se sešlo několik desítek rozhlasových pracovníků ve Studiu 2, aby vyjádřili nesouhlas s neobjektivním vysíláním Československého rozhlasu. Takto o událostech informovala rozhlasová stanice Praha. Přepis zpráv naleznete na tomto odkazu.

 
Půlnoční zprávy stanice Praha 20. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

21. listopadu 1989

Následujícího dne se situace opakovala. Deset minut před jednou hodinou odpoledne dorazilo z Václavského náměstí před Československý rozhlas několik tisíc lidí. Vinohradskou třídou se neslo: "Chceme slyšet pravdu!" a "Máte naši podporu!". Posléze všichni shromáždění zazpívali státní hymnu a skandovali: "Vyvěste vlajku!" V jednom okně budovy se skutečně vlajka objevila, což lidé kvitovali potleskem. Téhož dne se ve Studiu 1 setkalo již přes tři sta pracovníků a po bouřlivé diskuzi a odmítnutí zkreslování zpráv bylo přečteno z balkónu budovy Melantrichu na Václavském náměstí usnesení z této porady.

 
Večerní zprávy stanice Praha 21. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

22. listopadu 1989

Československý rozhlas informoval o vývoji situace v hlavním městě Praze i na dalších místech republiky především na školách a přiblížil setkání Miroslava Štěpána s kardinálem Tomáškem. V Moskvě byly zveřejněny informace o plánované schůzce Michaila Gorbačova s papežem Janem Pavlem II. ve Vatikánu.

 
Rozhlasové noviny 22. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

23. listopadu 1989

Významná část zaměstnanců začala otevřeně vyjadřovat nesouhlas se situací v Československém rozhlase. V Divadle hudby vzniklo proto rozhlasové Občanské fórum. Hlavní prioritou bylo pravdivé a nestranné informování veřejnosti a zásadní změny ve vedení rozhlasu. Hlavním představitelem se stal režisér Karel Weinlich, který společně s představitelem Stávkového výboru Československého rozhlasu Josefem Kleiblem oslovil bývalé rozhlasové pracovníky vyhozené po roce 1968.

 
Rozhlasové noviny 23. listopadu 1989
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: 17. listopad
v rubrice: Zvukový archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas