7. 9.: Evropský den židovské kultury

22. září 2010

Na neděli 7. září připradá Evropský den židovské kultury. V několika městech České republiky proběhne při této příležitosti velmi zajímavý program:

PRAHA

Židovská obec v Praze pořádá koncert Jerusalem Cantors Choir, který se bude konat v Jeruzalémské synagoze od 19.00. Koncert je určen pro členy ŽOP a FŽO a pro zvané hosty.

Sdružení Bejt Simcha nabízí komentovanou prohlídku Nového židovského hřbitova (v Izraelské ul.) s obecnějším výkladem Sylvie Wittmannové o židovských hřbitovech. Začátek ve 14 hodin. (poznámka: prosíme muže, aby si s sebou vzali pokrývku hlavy)

BRNO

Synagoga na Skořepce bude otevřena od 9 do 16 hodin, komentované prohlídky budou v 10 a ve 14 hodin.

Centrum Židovské obce Brno, tř. Kpt. Jaroše 3 bude otevřeno od 10 do 16 hodin. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si rituální koupel mikvi, nahlédnout do košer kuchyně a ochutnat tradiční šabatový pokrm barches.
Ve 12 hodin bude pro děti i dospělé připravena dílna Badatel.

Židovský hřbitov bude otevřen v neděli 14. 9. 2008 od 8 do 18 hodin, komentovaná prohlídka bude v 9:30 hodin.

Výstava obrazů
od 2. 9. Věra Provazníková - Brno - výstava obrazů

Benefiční koncert
Benefiční koncert se koná v rámci Dnů evropského dědictví. Záměrem je zajistit finanční zdroje na stavbu náhrobků lidem, obětem holokaustu soustředěným v Brně, kteří zde zemřeli a jsou pohřbeni na židovském hřbitově v Brně-Židenicích. V dalším budou prostředky určeny na zvelebení židovského hřbitova, který byl v letošním roce prohlášen v celém rozsahu státem chráněnou kulturní památkou.
Název koncertu: Židovské synagogální zpěvy v podání kantora Michala Foršta
Doprovod: Pražské filharmonické mužské kvarteto
Místo konání: Dělnický dům v Brně-Židenicích
Datum: neděle 14. září 2008
Začátek: 16 hodin
Konec: 17 hodin
Vstupné: dobrovolné
Pořadatel: Židovská obec Brno
Záštita: Ing. Roman Vašina

LIBEREC

Židovská obec Liberec ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael v rámci Evropského dne židovské kultury pozve veřejnost na výstavu fotografií izraelské přírody a krajiny s názvem "Na počátku..." autorky Shai Ginott, která se koná od 2.9. do 12.9.2008 od pondělí do pátku od 13 do 17 hod. v liberecké synagoze.

TEPLICE

Židovská obec v Teplicích organizuje v rámci Evropského dne židovské kultury 7. ročník Dnů židovské kuchyně v Hotelu Prince.

OSTRAVA

Koncert souboru ADASH pod vedením pana docenta Novotného dne 4. 9. 2008 v 18 hodin síň Jednoty bratrské Ostrava.

TÁBOR - Občanské sdružení HADASA

Pod záštitou města Tábor a ve spolupráci s Českobratrskou církví evangelickou pořádá hudebně - literární pásmo k příležitosti Evropského dne židovské kultury
Účinkují Klezmer kapela Tábor a Divadéklo Múzika Sezimovo Ústí
Neděle 7. září 2008 od 17:00 sál Masarykova domova ČCE, Tábor

Spustit audio