9. etapa: Krejčí 15. mezi motorkáři

31. prosinec 2012

Dnešním dnem se konvoj rallye Dakar loučí s nehostinnou pouští Atacama a nechává, zajisté k radosti všem jezdců, písečný terén za sebou. Dnešní devátá etapa musela být kvůli mlze zkrácena, takže se na čas jelo jen v písku a dunách v okolí Copiapa. Na start závodu se postavilo 211 posádek a jezdců z původních 362.

Z plánovaných 338 kilometrů byla rychlostní zkouška zkrácena na 170 km kvůli ranní mlze a špatné viditelnosti, která znemožňuje vrtulníkům létat. Start byl proto posunut ze 7.15 na 11. hodinu. Aby jezdci nedojížděli do cíle v La Sereně v pozdních hodinách, rozhodli se pořadatelé ukončit rychlostní zkoušku po prvních 170 kilometrech. A právě ty měly být nejtěžší.

Specialitou deváté etapy byl hromadný start motorek, kdy prvních deset jezdců průběžného pořadí startovalo vedle sebe v jedné řadě a deset minut za nimi se vydalo dalších dvacet motorkářů. Divákům se tak naskytl neobvyklý pohled na početné skupinky jezdců závodících bok po boku.

Motorky

Společný start Romanovi Krejčímu z Czech Dakar týmu zřejmě vyhovoval, protože dnešní etapu dojel na skvělém 15. místě se ztrátou 16 minut na vítěze. Za ním byli motorkáři týmu KM Racing v pořadí 34. David Pabiška a 42. Dušan Randýsek. Jan Veselý skončil až 68.

Devátou etapu vyhrál Marc Coma je o čtyři sekundy před Cyrilem Despresem. Třetí byl domácí jezdec Lopez Contardo se ztrátou 74 sekund.

Na prvních třech místech průběžné klasifikace se pořadí nemění. První je stále Despres (KMT) před druhým Ullevalseterem (KTM) a třetím Lopezem Contardem (Aprilia).

Čtyřkolky

Po delší době urval prvenství v kategorii čtyřkolek někdo jiný než argentinští bratři Patronelliovi. Byl jím Francouz Christophe Declerck, který vyhrál stylem start-cíl. Ovšem argentinské duo se nenechalo příliš zahanbit a obsadilo druhé a třetí místo v pořadí druhý Alejandro a třetí mladší Marcos.

Na skvělém pátém místě dojel Oldřich Bražina se ztrátou 24 minut na vítěze a průběžně je stále devátý. Čelo kategorie čtyřkolek se po devíti odjetých etapách nemění - 1. M. Patronelli, 2. A. Patronelli a 3. Gonzales Corominas.

Auta

Včerejší vítěz etapy Stephane Peterhansel s BMW měl dnes opět našlápnuto na možné prvenství. Do 95 kilometru se držel těsně za Katařanem Attiyahem s VW, ale potom zapadl v písku a trvalo mu "dlouhých" deset minut než se vrátil zpět do závodu. Jeho týmový kolega Chicherit jel do té doby na třetím místě, ale po 135 měřených kilometrech byly na prvních místech už tři volkswageny v pořadí: 1. Attiyah, 2. De Villiers a 3. Sainz.

V posledních zhruba 40 kilometrech zkrácené rychlostní zkoušky si Attiyah vedení udržel. Druhý byl nakonec Sainz a třetí loňský vítěz Dakaru v kategorii aut De Villiers. Čtvrté dojelo první BMW s Guerlainem Chicheritem za volantem, pátý byl VW Millera a šesté BMW Peterhansela.

Čelo průběžného pořadí se už pět etap nezměnilo. První je stále Carlos Sainz a druhý Katařan Naser Al-Attiyah, ale ten dnešním výsledkem stáhnul šest minut ze Sainzova náskoku a teď ztrácí jen 8,5 minuty. Třetí je Američan Mark Miller se ztrátou více než 27 minut.

Posádka Janeček/Chytka dojela do cíle rychlostní zkouška s tříhodinovým zpožděním a obsadila až 43. místo. Celkově jim patří 47. místo - aktualizováno

Kamióny

Liazka Martina Macíka měla asi spoustu práce s překonáváním posledních písečných dun na letošním ročníku rallye Dakar, protože etapu dokončila se ztrátou 1 hodiny a 41 minut na sedmém místě. Na její průběžné čtvrté místo to sice vliv nemělo, ale o další půl hodinu se posádce vzdálil průběžně třetí Nizozemec Van Vliet s ginafem, který dnes dojel před Macíkem na pátém místě. Teď je mezi nimi rozdíl 1 hodina a 46 minut. - aktualizováno

Martin Kolomý, který řídí asistenční kamión Czech Dakar týmu, etapu dokončil na pěkném čtrnáctém místě ze ztrátou necelých tří hodin. Průběžně je 21. z 31 kamiónů. - aktualizováno

Dnešní etapu měl dobře rozjetou Vladimir Chagin s kamazem. Vypadalo to, že si dojede pro své 55. vítězství na Dakaru celkově a sesadí tak z pomyslného trůnu nejúspěšnějšího jezdce a pilota Stephana Peterhansela. Ovšem mezi 71. a 117. kilometrem ho v písečných dunách potkaly zřejmě nějaké potíže, protože v nich ztratil asi šest minut a do čela se dostal jeho týmový kolega Kabirov. Ten etapu nakonec vyhrál a až druhý dojel Chagin. Třetí místo obsadil další Rus Mardeev.

Stále mají tedy Chagin i Peterhansel shodně 54 vítězství na Dakaru.

Popis trasy 10. etapy (La Serena - Santiago):
Poslední kilometry v Atacamě budou závodníkům připomínat, že Chile se převážně rozkládá v horských oblastech. Na cestě do Santiaga budou posádky a jezdci moct pozorovat hustou různorodou vegetaci. V kopcovitém terénu si budou muset zvykat na stále vlnitější trasu - tady je mohou stát chyby minuty nebo dokonce hodiny. V této etapě se dá víc ztratit než vyhrát.

Copiapo - La Serena (354 km / RZ 170 km)

Motocykly:
1. Coma (Šp./KTM) 2:12:30, 2. Despres (Fr./KTM) -4, 3. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) -1:14, 4. Ullevalseter (Nor./KTM) -1:23, 5. Duclos (Fr./KTM), 6. Fretigne (Fr./Yamaha) oba -3:15, ...15. Krejčí -15:58, 34. Pabiška -42:22, 42. Randýsek -46:56, 68. Veselý (všichni ČR/Yamaha) -1:35:06.

Průběžné pořadí:
1. Despres 35:58:55, 2. Ullevalseter -1:21:50, 3. Lopez Contardo -1:25:31, 4. Rodrigues (Portug./Yamaha) -1:28:44, 5. Duclos -1:55:40, 6. Fretigne -2:05:44,... 30. Pabiška -9:32:27,... 43. Krejčí -12:28:56,... 47. Randýsek -13:45:56,... 66. Veselý -22:03:28.

Čtyřkolky:
1. Declerck (Fr./Polaris) 2:55:30, 2. A. Patronelli -1:33, M. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -1:47, ...5. Bražina (ČR/Polaris) -24:02.

1. M. Patronelli 45:23:39, 2. A. Patronelli -2:23:07, 3. Gonzalez-Corominas (Šp./Yamaha) -4:20:03, ...9. Bražina -13:37:50.

Automobily:
1. Attiyah (Kat./Volkswagen) 1:59:28, 2. Sainz (Šp./Volkswagen) -5:59, 3. De Villiers (JAR/Volkswagen) -7:38, 4. Chicherit (Fr./BMW) -10:13, 5. Miller (USA/Volkswagen) -10:48, 6. Peterhansel (Fr./BMW) -17:26.

1. Sainz 33:33:40, 2. Attiyah -8:36, 3. Miller -27:17, 4. Peterhansel -2:13:52, 5. Chicherit -2:28:27, 6. Sousa (Portug./Mitsubishi) -3:44:27.

Kamióny:
1. Kabirov 2:32:20, 2. Chagin (oba Rus./Kamaz) -4:41, 3. Adua (Fr./Iveco) -14:40, ... 7. Macík (ČR/Liaz) -1:41:04.

1. Chagin 38:24:50, 2. Kabirov -1:11:31, 3. Van Vliet (Niz./Ginaf) -8:21:13, 4. Macík -10:07:25.