Amatérské romské divadlo Trajo vystoupí 2. prosince v Praze s inscenací o migraci Romů do Británie
Ilona Ferková je známá jako autorka romsky psané literatury, ale zdaleka jí není cizí ani divadlo. V rodných Rokycanech vloni na podzim založila romský amatérský soubor Trajo a stála u zrodu inscenace o migraci Romů do Velké Británie, kde sama pět let žila. Hra je plná emocí a divákům vhání slzy do očí – a to nejen smutnými příběhy, ale i obrovským humorem.
Smutek, radost, veselí, humor a různé pikantní situace boje s anglickým jazykem – tím všé, je prošpikována divadelní hra Djelem, djelem!, která shrnuje zážitky několika rokycanských žen z migrace do Británie. Myšlenka na její vznik se zrodila před rokem a půl, kdy spisovatelka Ilona Ferková vyprávěla ředitelce organizace Slovo 21 Jeleně Silajdžić historku ze svého pobytu ve Velké Británii.
„Asi za týden nebo za 14 mi pak volala a říkala: ‘Ilono, nebylo by marné udělat takové divadlo, kdy bys ty zážitky, které jsi měla v Anglii, povyprávěla dobré režisérce, kterou pozvu. A uvidíme, jestli bychom z toho neudělali divadlo.’ A tak se to stalo. Pozvala Katku Volánkovou, která studuje režii, scénografii a všechno možné, já jsem jí povyprávěla všelijaké zážitky a ona si mě asi za tři-čtyři měsíce pozvala a ukázala mi už hotový scénář. Tak jsme ještě všechno doladili a začali jsme vybírat herce.“
Výběr herců byl však pořádný oříšek.
„To byl největší problém, protože Romové u nás v Rokycanech se styděli, že by na veřejnosti hráli divadlo, tak nikdo nechtěl. Ale nějak jsem je přesvědčila a pak byly zkoušky. Napřed jsme trénovali hlas, pak řeč a nakonec jsme studovali scénář. Scénář se jim strašně zalíbil a začali jsme už zkoušet a hrát.“
Pro divadelní soubor chtěla mít Ilona Ferková krásný název, a tak se jmenuje Trajo.
„Trajo znamená život. Ta hra se jmenuje Djelem, djelem!, což znamená Jdu, jdu! a trajo je život, který byl kdysi a Romové kočovali – trajinenas je kočovat, a od toho slova trajinenas vzniklo trajo a to je život.“
Poslední letošní představení se uskuteční v Praze v divadle Venuše ve Švehlovce.
„Máme za sebou už tři, řekla bych, úspěšná vystoupení a teď 2. prosince budeme mít v tomto roce poslední, bude to v Divadle Venuše od 19 hodin. Takže tam si to dáme ještě jednou a potom příští rok mi zrovna říkali, že máme nabídky až do června. Celkem je nás jedenáct herců, všichni to jsou amatéři jako já, kteří to dělali úplně poprvé v životě, že by na veřejnosti mluvili. Mluví se česky, máme tam dvě herečky, které mluví jen romsky, a ostatní herci mluví česky.“
A zde je jedna z historek, která se však do divadelní hry nedostala.
„Když přijeli Romové na letiště Heathrow a měli jít na pohovor, tak jeden Rom, který tam na letišti čekal, až ho pustí migračka ven, tak tam na chodbě na zdi uviděl nápis No smoking. A řekl manželce: ‘Ty, stará, voni nás nepustěj, já jsem si nevzal smoking!’ To jsem taky povyprávěla Jeleně, ale říkaly jsme si, že to do představení radši nedáme.“
Unikátní romské divadlo Trajo navazuje na podobné divadlo, které krátce působilo v 60. letech minulého století v Rokycanech.