Americké centrum v Praze hostí výstavu Rodiny zmizelé v popelu

10. srpen 2014

Americké centrum v Praze na Malé Straně nabízí již tradičně kvalitní umělecký program i podnětné zážitky. Potvrzuje to současná výstava „Rodiny zmizelé v popelu“ amerického fotografa Dennise Darlinga.

Dennis Darling navštívil v roce 2009 Památník Terezín a při tom si uvědomil, jak důležité je zachovat vzpomínky, ztrácející se s odchodem pamětníků. Tak o tom psal i slavný argentinský spisovatel Jorge Luis Borges. Dennis Darling se proto rozhodl vytvořit fotografické portréty významných osobností přeživších šoa.

Nešlo mu přitom jen o zachycení tváře, ale v obrazové zkratce chtěl načrtnout i příběh každého z fotografovaných. Při setkáních se svými hrdiny tak vyhledával místa, která v jejich životě hrála významnou roli.

Toman Brod v budově nádraží v Praha-Bubny. Z výstavy Rodiny zmizelé v popelu

Nezřídka se s nimi vydal tam, kde se rozhodovalo o jejich životě či smrti. Nebo naopak: s některými z fotografovaných se vrátil do doby před válkou, zachytil je třeba před domem, ve kterém prožili šťastné dětství. Vzápětí se však jejich život zvrátil, zpravidla odjezdem v transportu z Prahy. Někteří z těch, které Dennis Darling zachytil, tak stojí i na nástupišti pražského nádraží Bubny či už v Bohušovicích, kde původně končila trať, odkud do Terezína museli jít vězni pěšky.

Dennis Darling pracuje na svém souboru vážných černobílých portrétů již více než tři roky. Navštěvuje fotografované v jejich domovech v různých místech světa, s některými se setkává v Praze či v Terezíně. Úkol, který si předsevzal, ho přitom vede k tomu, aby každou fotografii doprovodil krátkým textem.

Na snímcích představených v Americkém centru je možné se setkat s řadou těch, kteří - narozeni v Čechách – vstoupili ať již zde nebo ve světě do obecného povědomí. Možno zmínit pianistku Alici Herz-Sommer, herečku a zpěvačku Zdenku Fantlovou, malířku Helgu Weissovou-Hoškovou, historiky Tomana Broda a Michaela Krause, překladatelky Doris Grozdanovičovou a Dagmar Lieblovou, teatroložku a dlouholetou šéfku opery Národního divadla Evu Hermannovou nebo Felixe Kolmera, předního odborníka na prostorovou akustiku.

Portrét Alice Herz-Sommerové pořídil Dennis Darling v Londýně 25. února 2012

Pražská výstava, nabízející na devíti panelech portréty téměř padesáti osob s doprovodným textem, současně představuje část širšího uměleckého konceptu. Dennis Darling dál rozšiřuje svůj soubor portrétů a příběhů s cílem vytvořit z nich knihu, jejíž kapitoly samovolně vznikají sdružováním jednotlivých osudů kolem zásadních témat: odjezd z domova, odjezd z Prahy, dětství v koncentračním táboře, význam umění a tvořivosti v terezínském ghettu, nový poválečný život v cizině.

Systematičnost fotografova přístupu zaujala filmařku Martinu Štolbovou, která o setkávání Dennise Darlinga s přeživšími z celého světa začala natáčet dokument.

Helga Weissová. Z výstavy Rodiny zmizelé v popelu

Výstavu v pražském Americkém centru je možno zhlédnout ještě týden, do 17. srpna. Vzhledem k tomu, že celý soubor lze snadno převážet, Velvyslanectví Spojených států nabídne výstavu do dalších míst v České republice. S portrétovanými a jejich příběhy se tak seznámí návštěvníci i v dalších místech.

Autorka pracuje na Velvyslanectví USA v Praze.

autor: Helena Vágnerová
Spustit audio