Anglikánský arcibiskup Rowan Williams a šaríja
Hlava téměř osmdesátimilionové anglické anglikánské církve arcibiskup z Canterbury Rowan Williams zvyklý jako strážce morálních hodnot kontroverze, ať už souvisejí s jeho kritickým postojem k irácké válce nebo konzumního stylu života britské společnosti. Když však minulý týden připustil, že pro Británii je zřejmě nevyhnutelné přijmout některé aspekty islámského práva šaríji, vyvolal nejen bouři nevole, která samotného arcibiskupa zaskočila, ale čelil tentokrát také hlasitým výzvám k okamžité rezignaci.
Na první poslech zněla odpověď arcibiskupa z Canterbury v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC jako dobře promyšlená replika, která měla inspirovat k akademické debatě. Když se reportér zeptal Rowana Williamse, zda je nezbytné pro zachování soudržnosti ostrovní společnosti přijmout některé aspekty islámského práva šaríja, odpověděl bez váhání:
"Zdá se, že je to neodvratné, a je skutečností, že některé zásady šaríji jsou už v jistých situacích v naší společnosti respektovány. Nejde tedy o to, že bychom zaváděli do našeho práva jakýsi konkurenční či nepřátelský systém."
Rowan Williams měl na mysli rozvodové řízení či finanční spory, při kterých se muslimové skutečně kromě britského práva řídí právě také šaríjou. I když se arcibiskup ve stejném rozhovoru distancoval od drastických fyzických trestů, které šaríja ukládá za krádeže či nevěru, otevřený nesouhlas se na Lambetský palác (arcibiskupské sídlo) valil jako lavina. Pokáral ho nejen premiér Gordon Brown, jedním hlasem se k němu přidaly i opoziční strany. A dokonce i někteří muslimové přijali arbiskupova slova s rozpaky.
"Mezi samotnými muslimi existuje několik názorových proudů a jak zajistit, aby je různé skupiny respektovaly?" ptá se Rijana Baširádová, sekretářka mešity z anglického Bedfordu, což je město se snad největší koncentrací muslimů v Británii.
Z politických kuloárů a akademické půdy se debata rychle přelila na stránky ostrovního tisku. Populární deník The Sun s téměř čtyřmi miliony čtenářů vedl nesmiřitelnou kampaň za arcibiskupova odstoupení. S takovou vervou, že dokonce britská panovnice Alžběta II., která se drží v podobných sporech stranou, vyjádřila obavy nad tím, zda kontroverze nepodkope nejen autoritu Rowana Williamse, ale celé anglikánské církve.
S napětím se očekávála reakce generálního synodu anglikánů, který zasedal od pondělí v Londýně. Konferenční sál však přijal arcibiskupa z Canterbury bouřlivým potleskem. Privilegovanému postavení nejvyššího představitele anglikánů vnášet do veřejné debaty překvapivá, kontroverzní a pro britskou společnost někdy nepohodlná témata se dostalo tento týden jednoznačného zastání. Alespoň prozatím.