Emanuel Moravec: Nedej Bože, aby Říše tuto válku prohrála...

Politická úvaha Emanuela Moravce, kterou pronesl v rozhlase sedm týdnů před koncem druhé světové války - 16. 3. 1945. Jeho protižidovské a pronacistické vystoupení bylo motivováno šestým výročím vzniku protektorátu. Při poslechu jeho slov dodnes mrazí: Tato válka je podle Emanuela Moravce "něčím vyšším a osudovějším…"

"Válka povznesla český průmysl i české zemědělství. Český národ vykazuje větší přírůstek obyvatel než dříve – zásluhu na tom má větší jistota a klid. Česká vláda svými uváženými kroky šetřila českou krev. Nedej Bože, aby Říše tuto válku prohrála…" konstatuje v letech 1944 až 1945 tehdejší ministr školství Emanuel Moravec. 

 

Ukázka projevu ministra školství Emanuela Moravce (1945)

Vložit na svůj web

V době Mnichovské krize patřil Emanuel Moravec k největším odpůrcům československé kapitulace a přistoupení k Mnichovské dohodě. Ve svých vystoupeních nejprve vyzýval k ozbrojenému odporu proti Německu. Po přijetí mnichovských podmínek a následné okupaci zbytku republiky se však názorově obrací a stává se stoupencem spolupráce, resp. kolaborace s Německem. Němci v něm našli aktivního a nadšeného propagátora nacistické ideologie. 28. 9. 1941 navštívil zastupujícího říšského protektora R.Heydricha a osobně mu přísahal věrnost německé říši. Od roku 1941 byl předsedou organizace, která vychovávala mládež v nacistickém duchu k loajálnosti k okupační správě. V roce 1942 se stal členem protektorátní vlády ve funkci ministra školství a lidové osvěty. Po atentátu na Heydricha se stala Moravcova pozice ve vládě ještě silnější. Často vystupuje v rozhlase a píše do novin. 5. května 1945, v den vypuknutí pražského povstání, spáchal sebevraždu. 

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 •  FotogalerieAudio

  SS-Obergruppenführer Heydrich, Handrich, Hainrich!

  Zastupující říšský protektor SS Obergruppenführer Reinhard Heydrich rozbíjí svým příjezdem 28. září 1941 do Prahy naději na brzký konec války a okupace. Celým jménem Reinhard Tristan Eugen Heydrich. Vysoký, štíhlý a...

   
 • 1.3.2012 15:13     Audio  rubrika: Politické projevy

  Emil Hácha: Odhodlal jsem se v hodině dvanácté

  15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor. Několik hodin před touto událostí musel prezident Emil Hácha učinit zásadní rozhodn...

   
 • 1. listopadu  2010 v 14:51     Audio  rubrika: Politické projevy

  Volba a prezidentský slib Edvarda Beneše roku 1935

  Volba prezidenta republiky bývala v české kotlině dramatickou událostí i za první republiky. V prosinci 1935 měl být po T. G. Masarykovi zvolen druhým československým prezidentem E. Beneš. Před volbou došlo k novinářské... „Za Benešovu kandidaturu se postavily i země jako Francie, Rakousko, či Anglie.“ „Nehodláme tolerovat byzantismus a nedemokratické metody Hradu a socialistických stran, vnucujících lidu svoji vůli!“….

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas