Politické projevy1. listopadu  2010 v 14:36  

Marta Gottwaldová: Světla stromků zvěstují světový mír

Vánoční slova prezidentovy ženy se v 50. letech stala dalším z řady propagandistických projevů této doby, v nichž se i na Vánoce budovalo, kdy se zrušily sbírkové kasičky pod ozdobenými Vánočními stromy republiky na náměstích, protože v socialismu přece žádné dítě nouzí netrpí….

Československý lid se podle slov Marty Gottwaldové zařadil do dlouhé mírové fronty, kterou vede Sovětský svaz. Pravda je, že československý lid v moha frontách v té době stál, ale u poloprázdných obchodů na věci základní potřeby, kterých bylo tak málo, že stále platil přídělový lístkový systém. 

Rozhlasový archiv uchovává dva vánoční projevy Marty Gottwaldové z 50. let. Jsou to dvě z mála jejích vystoupení na veřejnosti a je velmi pravděpodobné, že jí texty napsal některý z hradních poradců. 

I když se Marta Gottwaldová na politické činnosti svého muže Klementa Gottwalda nepodílela, sdílela s ním vše, co život přinesl - včetně policejních prohlídek ve 30. letech. Nikdy však nevyvinula vlastní aktivitu ani snahu se v komunistickém hnutí výrazněji angažovat, dokonce nikdy nevstoupila ani do Komunistické strany Československa. 

Když byl v roce 1934 na Gottwalda vydán zatykač a Národní shromáždění jej zbavilo poslanecké imunity, emigroval i s rodinou do Sovětského svazu. V roce 1935 se v Moskvě stal tajemníkem Exekutivy Komunistické internacionály. 

Jestliže jí za první republiky manželství s Gottwaldem přinášelo problémy, v Sovětském svazu a po návratu do Prahy v roce 1945 nastala zcela jiná situace. Žila v blahobytu, byla váženou a uctívanou ženou. 

Marta Gottwaldová se po roce 1948 dostala na Hrad jako žena prezidenta lidově demokratické Československé republiky. I když se v mnohém snažila napodobovat svoji předchůdkyni Hanu Benešovou, role první dámy jí nebyla vlastní. Neměla nikoho, kdo by poradil, jak se v nové životní situaci chovat, ostatně ona sama prý o jakékoliv rady nestála. 

Je těžké říct, jaká byla Marta Gottwaldová ve skutečnosti. Komunističtí propagandisté ji představovali jako oddanou soudružku a bojovnici; tou určitě nebyla. Odpůrci rudé totality v ní pořád vidí úplného primitiva; tím nepochybně nebyla rovněž. Je nesporné, že i poté, co její manžel stanul v nejvyšších státních funkcích, si uchovávala návyky, které si osvojila v předválečných letech. Dlouho žila v nedostatku, proto se snažila šetřit i jako prezidentova manželka. Josefa Slánská, vdova po popraveném Rudolfu Slánském, která jistě neměla důvod se Marty Gottwaldové zastávat, podává svědectví o tom, jak v Moskvě nakupovala v obchodech pro vybrané funkcionáře potraviny a rozdávala je ostatním. "Pro mne sháněla, co mohla, nosila mi potraviny, ba i šaty mi koupila a k tomu - ubrus. Prostě to, co dostala, jen aby mi udělala radost," píše ve svých pamětech. 

 

Marta Gottwaldová - vánoční projev 1950

Vložit na svůj web

Gottwaldova smrt v březnu 1953 uspíšila také odchod Marty Gottwaldové – zemřela na karcinom 28. října 1953. 

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 •  FotogalerieAudio

  SS-Obergruppenführer Heydrich, Handrich, Hainrich!

  Zastupující říšský protektor SS Obergruppenführer Reinhard Heydrich rozbíjí svým příjezdem 28. září 1941 do Prahy naději na brzký konec války a okupace. Celým jménem Reinhard Tristan Eugen Heydrich. Vysoký, štíhlý a...

   
 • 1.3.2012 15:13     Audio  rubrika: Politické projevy

  Emil Hácha: Odhodlal jsem se v hodině dvanácté

  15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor. Několik hodin před touto událostí musel prezident Emil Hácha učinit zásadní rozhodn...

   
 • 1. listopadu  2010 v 14:51     Audio  rubrika: Politické projevy

  Volba a prezidentský slib Edvarda Beneše roku 1935

  Volba prezidenta republiky bývala v české kotlině dramatickou událostí i za první republiky. V prosinci 1935 měl být po T. G. Masarykovi zvolen druhým československým prezidentem E. Beneš. Před volbou došlo k novinářské... „Za Benešovu kandidaturu se postavily i země jako Francie, Rakousko, či Anglie.“ „Nehodláme tolerovat byzantismus a nedemokratické metody Hradu a socialistických stran, vnucujících lidu svoji vůli!“….

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas