Zdeněk Nejedlý: Milé děti, hoši i děvčata...

Hovoří Zdeněk Nejedlý - Foto:  Archiv ČRo

Hovoří Zdeněk NejedlýFoto:  Archiv ČRo

Tento projev byl zaznamenán v průběhu oficiálního setkání dětí s ministrem školství v roce 1946. Projev je příkladem, jak mnoha slovy téměř nic neříci. Připomene však atmosféru poválečné doby, kdy školství procházelo mnoha reformami a kdy už i v osobě Z. Nejedlého společnost nabírala zřetelný kurs směrem ke komunistickému totalitarismu.


Jak vypadalo celé setkání dětí a pracovníků školství s ministrem Zdeňkem Nejedlým? Po dvouminutovém obřadném úvodu reportéra pronášejí zdravici přítomné děti. Od 6. minuty hovoří přednosta pedagogicko-didaktického oddělení Václav Klabík o plnění úkolů škol, asi po půl hodině dostává slovo tehdejší ministr školství Z.Nejedlý. Jeho projev je nimořádně bezobsažný a v úporné snaze přiblížit se dětem místy až úsměvný. Po ukončení projevu pokračuje setkání dlouhým předáváním vyznamenání školám za vzorné plnění povinností. V závěru pak hovoří Z.Nejedlý s dětmi, ale je znát, že se tento profesor a badatel necítí v této roli příliš dobře.
V archívu Českého rozhlasu je uložena také řada nedělních promluv „Na okraj dne“, které Z.Nejedlý psal a do vysílání načítal v 50. letech. 

 

Reportáž z návštěvy dětí u min. školství prof. Z. Nejedlého

Vložit na svůj web

Z.Nejedlý v mnoha projevech propagoval politiku Národní fronty a komunistické ideje. V první Gottwaldově vládě byl ministrem školství a osvěty (2. července 1946 – 25. února 1948). V tomto období se Nejedlému nepodařilo prosadit reformu školství, proti níž se postavili lidovci, národní socialisté a katolická církev. Zákon o jednotné škole byl tak přijat až 21. dubna 1948. Mimo jiné zavedl devítiletou školní docházku a otevřel cestu ke komunistické a ateistické ideologizaci školství a likvidaci církevních škol. Po únoru 1948 byl Z.Nejedlý ministrem práce a sociální osvěty. Od 25. února 1948 do 31. ledna 1953 pak zastával opět funkci ministra školství a národní osvěty.  

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 •  FotogalerieAudio

  SS-Obergruppenführer Heydrich, Handrich, Hainrich!

  Zastupující říšský protektor SS Obergruppenführer Reinhard Heydrich rozbíjí svým příjezdem 28. září 1941 do Prahy naději na brzký konec války a okupace. Celým jménem Reinhard Tristan Eugen Heydrich. Vysoký, štíhlý a...

   
 • 1.3.2012 15:13     Audio  rubrika: Politické projevy

  Emil Hácha: Odhodlal jsem se v hodině dvanácté

  15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor. Několik hodin před touto událostí musel prezident Emil Hácha učinit zásadní rozhodn...

   
 • 1. listopadu  2010 v 14:51     Audio  rubrika: Politické projevy

  Volba a prezidentský slib Edvarda Beneše roku 1935

  Volba prezidenta republiky bývala v české kotlině dramatickou událostí i za první republiky. V prosinci 1935 měl být po T. G. Masarykovi zvolen druhým československým prezidentem E. Beneš. Před volbou došlo k novinářské... „Za Benešovu kandidaturu se postavily i země jako Francie, Rakousko, či Anglie.“ „Nehodláme tolerovat byzantismus a nedemokratické metody Hradu a socialistických stran, vnucujících lidu svoji vůli!“….

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas