Rádio Retro Zlaté šedesátky odhalí zapomenuté hudební poklady z archivu Českého rozhlasu

Rádio Retro Zlaté šedesátky: Božský Kája, Satchmo v Praze nebo Slavík Matuška - Foto: Jacob Whittaker, zdroj: Flickr, Herbert Behrens,  Anefo, Wikimedia Commons, Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Rádio Retro Zlaté šedesátky: Božský Kája, Satchmo v Praze nebo Slavík MatuškaFoto: Jacob Whittaker, zdroj: Flickr, Herbert Behrens, Anefo, Wikimedia Commons, Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Nový digitální stream Českého rozhlasu nabídne 28 hodin pozoruhodně kvalitních snímků s komentáři zpěváků nebo renomovaných zvukařů. A zároveň připomene letošní kulaté narozeniny Karla Gotta, Evy Pilarové nebo Nadi Urbánkové.

Poslechněte si Rádio Retro

Digitální stream s názvem Zlaté šedesátky nabídne od 5. června výběr méně uváděných hudebních nahrávek z let 1959–1969, které vznikly většinou v legendárním studiu A v Karlíně. Populární písničky a jazzové skladby s Karlem Krautgarnerem, Karlem Vlachem, nazpívané Matuškou, Simonovou, Chladilem a mnoha dalšími v nečekaně vysoké technické i umělecké kvalitě připomínají slavnou éru nahrávání, na kterou můžeme být dodnes pyšní. 

Rádio Retro „Zlaté šedesátky – Hudební poklady z archivu Českého rozhlasu“ začne vysílat o půlnoci ze 4. na 5. června a jeho smyčka poběží až do 20. července. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz, v mobilní aplikaci iRadio nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+. 

„Rozhlasová historie je taky exkluzivní zdroj muziky, která se dnes do vysílání nedostává. My ji chceme zpřístupnit posluchačům tak, jak byla nahrána před padesáti šedesáti lety. Přímo z originálních pásků,“ přibližuje záměr nového Rádia Retro ředitel programu ČRo Ondřej Nováček. „Není to výběr slavných šlágrů. Je to jakási zvuková inventura obrovského pokladu hudební produkce 60. let.“ 

Karel Gott s Karlem Krautgartnerem - Foto: archiv Karla Gotta

Karel Gott s Karlem KrautgartneremFoto: archiv Karla Gotta

Neuvěřitelné mistrovství zvukařů 

Zaznějí nejen jazzové skladby v podání Tanečního orchestru Československého rozhlasu s Karlem Krautgartnerem nebo Josefem Vobrubou, ale po desítkách let se z archivních krabic do éteru dostane i taneční hudba s Orchestrem Slávy Kunsta, Kamila Lochmana, Ladislava Bezubky nebo třeba jazzové uskupení Studio 5, které dnes patří k vyhledávaným námětům digitálních reedic na CD. 

„Snímky ze Studia A mají pozoruhodnou kvalitu, kterou jim vtiskly nejenom skvělé orchestry, ale i neuvěřitelné mistrovství zvukařů, jako je Milan Papírník, který dokázal v první polovině 60. let nahrávat velké bandy s využitím všeho všudy šesti mikrofonů. Nahrávalo se na magnetofon, který původně ani neumožňoval vícestopý záznam,“ žasne nad uměním tehdejších techniků dramaturg Tomáš Černý. 

Exkluzivně z originálních pásků 

„Velkou výlučností spousty těchto pásků je navíc existence tzv. základních snímků, kdy byl vedle celku se zpěvem zachován pro pozdější využití i hudební podklad a my se tak můžeme potkat s hudební kuchyní tehdejších kapelníků a hudebních režisérů,“ uzavírá Černý. 

Série archivních nahrávek jazzu a populární muziky z let 1959–1969 je proložena výběrem vzpomínkových pořadů Vysílá studio A z roku 2000, kdy redaktoři Vladimír Truc a Ladislav Tůma velmi podrobně zmapovali vývoj nahrávání v Československém rozhlase a kde zaznívají i vzpomínky slavných muzikantů a zpěváků. 

Krautgartner, Armstrong, Suchý 

Program tohoto Rádia Retro obohacují jednotlivé perly: vyprávění Karla Krautgartnera, průřez programem divadla Semafor z roku 1961, záběry z mezinárodních jazzových festivalů konaných v Praze od roku 1964 nebo skvělý záznam koncertu Louise Armstronga v pražské Lucerně v roce 1965, na jehož uvádění v Rádiu Retro vzpomíná Jiří Suchý. 

Louis Armstrong - Foto: en.wikipedia.org

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas