„Ať žije 1. máj!“ Vzpomínáte?

Pionýři besedují s milicionářem - Foto:  ČTK

Pionýři besedují s milicionářemFoto:  ČTK

Do posledního místečka zaplněné náměstí co chvíli zabouří souhlasným potleskem a voláním slávy Sovětskému svazu, komunistické straně a vládě. Pak se rozezní Internacionála.

Tak obvykle psaly noviny o rozjásaných prvomájových průvodech 60. let. Jinak se vědělo, že jásat průvodu museli všichni. Říkalo se tomu dobrovolně povinně. Každý, kdo nedorazil, mohl očekávat, že neúčast se může obrátit proti němu při rozdělování prémií, v případě kariérního postupu nebo výhodných poukazů na dovolenou s ROH.
K barevným průvodům patřila i mávátka, transparenty a obří portréty socialistických státníků. Mávátka každoročně vyráběly děti ve školách v hodinách výtvarné výchovy nejčastěji v odstínech červenomodrobílých. Když náhodou 1. května pršelo, krepový papír pouštěl barvu, takže barevní byli nakonec i pracující v průvodu. Nad tribunami s našimi státníky a funkcionáři bývala pro jistotu stříška. Na ní řečnili místní představitelé a před ní procházeli lidé s nápisy jako například Za socialismus – za mír. Nechyběly ani ozdobené alegorické vozy.
Pražský prvomájový průvod vyšel ráno o půl deváté. Pod tribunou na Václavském náměstí zazněla hymna, pak se k mikrofonu postavil prezident Antonín Novotný. Tak řečnil celkem desetkrát v letech 1957 až 1967. Nabízíme vám ukázku z jeho posledního prvomájového projevu v roce 1967. 1. května o rok později budou už na tribuně stát Ludvík Svoboda s Alexandrem Dubčekem. 

 

1. máj Antonín Novotný

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas