Byl to opravdu omyl? záhada náletu na Prahu z února 1945

Emauzy-na přelomu 19.a20. století - Foto: Public domain

Emauzy-na přelomu 19.a20. stoletíFoto: Public domain

Stalo se to přesně 14. února 1945 ve 12 hodin 23 minut. Prahu zasáhl těžký nálet amerického letectva. Dodnes není zcela jasné, zda byl nálet proveden omylem (historici považují za nejpravděpodobnější příčinu chybu navigace letadel,která měla mířit na Drážďany), anebo šlo o příčinu jinou? S definitivní platností se tuto záhadu po tolika letech už nejspíš objasnit nepodaří.

Emauzský klášter po náletu - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Emauzský klášter po náletuFoto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Nebudeme zde rozvíjet jednotlivé argumenty, které podporují různé verze vysvětlení. Držme se jen strohých faktů. Nálet , který trval pouhých pět minut, uskutečnilo 59 amerických bombardérů typu B-17. Přičemž každý z těchto letounů nesl šestnáct bomb. Celkem jich bylo na Prahu svrženo 250. V objemu náloží to představovalo padesát tun. Letadla tehdy startovala ze základny v anglické vesnici Nuthampstead, která leží v hrabství Hertfordshire. 

 

Reportáž po náletu-část 1.-Josef Cincibus

Vložit na svůj web

Nejznámějším objektem, který byl při náletu zničen, byl tzv. Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech nebo také Emauzy. Ale škod bylo mnohem, mnohem víc. Především však – byly velké oběti na životech, na zdraví obyvatel Prahy. Při náletu zahynulo 701 lidí. Téměř 2 tisíce jich byly zraněny. – Bombardování během chvilky zničilo 183 domy. Mezi nimi byly – kromě Emauzského kláštera – i další historické budovy: např. Faustův dům na Karlově náměstí a Vinohradská synagoga. Především však bylo zničeno mnoho obytných domů. O střechu nad hlavou tehdy přišlo 11 tisíc obyvatel Prahy. 

 

Reportáž po náletu- 2. -Emauzy-Josef Cincibus

Vložit na svůj web

Emauzy a bývalé ministerstvo sociální péče po náletu - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Emauzy a bývalé ministerstvo sociální péče po náletu. Foto: creative commons 

Bombardování se táhlo v pásu začínajícím u Smíchovského nádraží, pokračovalo přes Smíchov, Radlice a Jinonice, nejvíce škod však napáchalo na druhém břehu Vltavy. Nejhorší zásahy dostaly čtvrti v okolí Palackého mostu (tehdy se ovšem jmenoval Mozartův), Karlova náměstí, přes Nové Město až na Vinohrady. Ušetřeny nezůstaly ani Vršovice, Nusle a Podolí. 

 

Reportáž z pohřbu obětí-část - hovoří J.Cincibus

Vložit na svůj web

Pohřeb obětí se konal v neděli 18. února 1945 dopoledne na Říšském náměstí na Královských Vinohradech (dnešní náměstí Míru). Přítomni byli členové protektorátní vlády, kabinetu šéfa státního prezidenta a představitelé nejvyšších úřadů. Promlouvali zde primátor dr. Alois Říha a předseda protektorátní vlády Richard Bienert.
Z pohřbu se zachovala ve zvukové podobě reportáž, kterou uskutečnil (stejně jako reportáž z doby těsně po náletu) nejlepší tehdejší reportér rozhlasu Josef Cincibus. Z obou reportáží zde uvádíme úryvky. 


Bližší okolnosti této smutné události si můžete poslechnout v pořadu „Spojenecký nálet na Prahu letadly USAAF 14. února 1945“, který uvede stanice Vltava v sobotu 20. února v 8,50 v rámci cyklu Průvodce protektorátní Prahou. Pořad ve spolupráci s Jiřím Padevětem, autorem stejnojmenné knihy, natočil Miroslav Burianek.  

Emauzy-dnešní pohled - klášter po rekonstrukci v 50. letech - Foto: Public domain

Emauzy - dnešní pohled - klášter byl rekonstruován v 50. letech. Foto: public domain 

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas