Reportáže politika23. listopadu  2016 v 16:24  

Dobudujeme a ubráníme! aneb Všesokolský slet ve stínu německé expanze 1938

Cvičení mužů na X. všesokolském sletu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Cvičení mužů na X. všesokolském sletuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

X. všesokolský slet, který se uskutečnil v červnu a v červenci 1938, se měl stát především oslavou 20. výročí vzniku samostatné republiky. Namísto toho se stal mohutnou demonstrací odhodlání ubránit republiku vůči expanzi sousedního Německa, která v létě toho roku neobyčejně silně narůstala.

Přípravy X. všesokolského sjezdu probíhaly v mimořádně vypjaté politické situaci. Agresivní politika hitlerovského Německa a stále pádnější volání silné německé menšiny, žijící na našem území, po autonomii, vyvrcholily v dubnu 1938. Na sjezdu Sudetoněmecké strany vyhlásil její vůdce Konrád Henlein 8 bodů tzv. Karlovarského programu. Šlo o požadavky, které znamenaly praktické rozbití Československa. Atmosféra ohrožení dala sletu mohutný vlastenecký akcent. 

 

Lví silou, vzletem sokolím

Vložit na svůj web

Pochod Lví silou, vzletem sokolím složil už v roce 1888 František Josef Pelz. Věnoval ho „čacké tělocvičné jednotě Sokol v Kralupech nad Vltavou.“ Pochod se v průběhu doby stal neobyčejně populární. A to možná i proto, že byl v časech nacistického a později i komunistického režimu zakázán. Během Pražského povstání v květnu 1945 Československý rozhlas tento pochod opakovaně přehrával, stala se z něj znělka a výzva k boji. 

 

Ing.Cincibus-komentář ze zahájení sletu dorostu

Vložit na svůj web

Marie Provazníková-náčelnice České obce sokolské - 1938 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Marie Provazníková-náčelnice České obce sokolské - 1938Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na jaře roku 1938 probíhaly intenzivní přípravy sletu, který se měl stát doslova celosvětovou událostí. Na slet byli pozváni zástupci mnoha evropských zemí, nejvíce jich přijelo z Jugoslávie, velmi vřele byli zváni pak naši krajané ze Spojených států amerických. V následujícím úryvku uslyšíme Marii Provazníkovou, náčelnici České obce sokolské, která zve k účasti na sletu sokolky z Ameriky. 

 

Marie Provazníková-náčelnice Čs. sokolské obce

Vložit na svůj web

19. června 1938 procházel Prahou mohutný průvod sokolského žactva. Z Václavského náměstí ho posluchačům přiblížil Miloslav Disman. Z jeho slov je patrné, že nejen celý všesokolský slet, ale stejně také slet žactva, který předcházel, se odvíjely ve znamení zjitřeného vlastenectví a s akcentem na bojovnost, s obdivem k armádě a se zdůrazněním významu branné výchovy. Mládí sokolové se sami přirovnávali k budoucím vojákům, v průvodu se snažili pochodovat a chovat jako vojáci. 

 

M.Disman-reportáž ze sokolského průvodu-Václavské náměstí

Vložit na svůj web

Průvod chlapců - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Průvod chlapců byl součástí dění X. všesokolského sletu v roce 1938. Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu 

Ing.Josef Cincibus-vlevo, Miloslav Disman - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Rozhlasoví reportéři Josef Cincibus (vlevo) a Miloslav Disman přibližují posluchačům sokolský průvod Prahou. Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu 

Reportér dr. Franta Kocourek - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Reportér dr. Franta KocourekFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Hlavní cvičení se odehrála na Strahově počátkem července 1938. Ve skladbách pro ženy vystoupilo 30 tisíc cvičenkyň, jejich skladba se jmenovala Rej. Údajně doslova dechberoucí byla pak skladba mužů s názvem „Přísaha republice" s podtitulem "Dobudujeme a ubráníme!“ I v této části sletu bylo na ploše 30 tisíc cvičenců. Podle pamětníků…“národ tu byl sjednocený sokolskou myšlenkou v jeden celek. Co nedokázal žádný politický program, to se v té době podařilo myšlence Tyršově.“ Zahájení strahovského sletu komentoval pro Československý rozhlas známý reportér Franta Kocourek. 

 

Franta Kocourek-Dobudujeme a ubráníme

Vložit na svůj web

Ke sletovému programu patřil i slavnostní průvod všech cvičenců jásající Prahou. Průvod trval přes čtyři hodiny, sokolové nesli na tisíce vlajek, do pochodu vyhrávaly 3 tisíce hudebníků v 98 kapelách. Jeden z pamětníků napsal: „Průvod se stal velkou národní manifestací, která hřměla i do ciziny a posilovala statisíce našich občanů k obraně demokracie a samostatnosti“. Jenomže…dopadlo to jinak. Všechno vlastenecké vzepětí, všechny důkazy o jednotné vůli a touze ubránit se, nebyly nic platné. 23. září 38 byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Po týdnu byla odvolána. 30. září podepsali zástupci světových mocností Mnichovskou dohodu, onen pakt, který byl uzavřen o nás bez nás a který vydal velkou část našeho území sousednímu Německu.
To však už je jiná kapitola z našich národních dějin.
K všesokolskému sletu z roku 1938 jen dodejme, že Československý rozhlas ho zprostředkovával v celé šíři a byl nejrychlejším a nejvšestrannějším médiem, jež atmosféru sletu přenášelo českým, ale i zahraničním posluchačům. 

Brána strahovského sletiště - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Brána strahovského stadionu. Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu 

Další informace o X. všesokolském sletu, zvukové ukázky a sokolské pochody zaznějí v pořadu Fonogramy, který vysílá stanice Vltava v neděli 27. listopadu od 11,30. 

Nové články v rubrice

 • 31. srpna  2010 v 13:44     Audio  rubrika: Reportáže politika

  Prezident Osvoboditel zemřel, oznámil rozhlas

  Hluboké tóny oznamovaly od 8. září 1937 v rozhlasovém vysílání pravidelné informace o zdravotním stavu T. G. Masaryka. 12. září zazněly naposledy...

   
 • 11. února  2016 v 11:22     Audio  rubrika: Reportáže politika

  Byl to opravdu omyl? záhada náletu na Prahu z února 1945

  Stalo se to přesně 14. února 1945 ve 12 hodin 23 minut. Prahu zasáhl těžký nálet amerického letectva. Dodnes není zcela jasné, zda byl nálet proveden omylem (historici považují za nejpravděpodobnější příčinu chybu navigace...

   
 • 21. srpna  2015 v 11:37     Audio  rubrika: Reportáže politika

  To datum!

  To datum se vrylo do paměti všech, kteří byli tehdy už na světě (a vnímali ho), to datum si (snad) zapamatují i ti, kteří se o něm učili pouze ve škole, to datum se už (vzdor tomu, že nás od něj dělí bezmála 50 let) přiřadilo...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas