Had není tak zlý...

Jarní svátky v pekingském Ditan parku - Foto: Jiří Hubička

Jarní svátky v pekingském Ditan parkuFoto: Jiří Hubička

….jak se zdá nám, lidem ze západní části zemské polokoule. Lidé ve východních zemích, tedy tam, kde 10. února nastává nový lunární rok, který bude tentokrát ve znamení hada, to vnímají odlišně.

Symbol hada v tradiční čínské vystřihovánce - Foto: Jiří Hubička

Symbol hada v tradiční čínské vystřihovánceFoto: Jiří Hubička

Tak zvané „Jarní svátky“, neboli čínský Nový rok, jsou pro Číňany největším tradičním svátkem, který má stejnou důležitost, jako Vánoce pro nás, lidi křesťanského světa. S postupem doby se jejich obsah a hlavně způsob jejich trávení změnily, přesto nadále zaujímají v myšlení a životě Číňanů nenahraditelné místo. Tradice oslav Jarních svátků jsou staré 4000 let. Avšak až po přijetí gregoriánského kalendáře v Číně, bylo to v roce 1911, se začaly nazývat Novým rokem.
Čínský lunární Nový rok začíná vždy v den, kdy měsíc podruhé po zimním slunovratu dosáhne novu. Rok hada, který nastane v letošním Novém lunárním roce, začíná v neděli 10. února 2013 a končí 30. ledna 2014. Had je šestým znamením čínského horoskopu a jak už bylo řečeno, má v čínské symbolice odlišný význam, nežli je tomu v kultuře západní.
 

Peking-jarní svátky-2006 - Foto: Jiří Hubička

Peking-jarní svátky-2006Foto: Jiří Hubička

Had je označován za největší záhadu čínského zvířetníku. Žije ve svém vlastním světě. Řídí se znamením ohně a červenou barvou, tradičně spojovanou se štěstím a dobrým osudem, silou a rodinným blahobytem. Starověká čínská moudrost totiž tvrdí, že had v domě je dobré znamení, protože vaše rodina nebude hladovět. Had se svou výraznou silou jang, která bývá ztotožňována se světlem je obdařen velkou schopností intuice.
Had je mazaný, ale šaramantní taktik ve vztahu k vyšším mocnostem, nenaslouchá ovšem žádným radám – nemá to zapotřebí, protože má obvykle pravdu. Rozhoduje se na základě mnohostranného pohledu. Rád se inspiruje novými myšlenkami a intelektuálními rozhovory. Pracuje nezávisle a pružně řeší své úkoly, má vynikající paměť a dokáže předvídat problémy dříve, nežli se objeví.
Had je velice společenský a oblíbil si život v luxusu. Rád ochraňuje své přátele a dává přednost dlouhotrvajícím vztahům. V lásce dokáže okouzlit každého, ale je často romantický a žárlivý. Pro sebe ovšem žádá dostatek volnosti, proto musí hledat partnera, který mu to umožní, nejlépe narozeného v roce ovce, králíka, kohouta nebo buvola. Číňané věří, že především dívky narozené v roce hada budou mít šťastný život. (podle Ĺubici Obuchové: Čínské symboly, Praha, 2000). 

Slovo had-v čínských znacích - Foto: Jiří Hubička

Slovo had-v čínských znacíchFoto: Jiří Hubička

Had-tradiční zobrazení - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Had-tradiční zobrazeníFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Letošní znamení hada je – podle dalších pramenů – rokem hada - umělce. Následující období proto bude přát kreativcům, malířům, grafikům, fotografům, designérům a architektům. Budou vznikat nové věci, nové návrhy, nové plány, a to samozřejmě nejen od lidí narozených ve znamení Hada, ačkoliv tito by měli mít obzvláště úspěšné období. V následujícím roce by se těmto zrozencům mělo podařit získat zpět to, o co v minulosti přišli. Mají také šanci narovnat a napravit své chyby.
Rok 2013 se bude ubírat ve znamení nepřetržitého pokroku a pozornosti k detailu. Pokud máme být úspěšní, budou soustředění a disciplína zcela nezbytné. Had je pilný tvor, v čínském zvěrokruhu je často přezdívaný jako “malý Drak”. Preferuje klidnou předvídatelnost před hlukem a chaosem. Mírumilovná samota je tím, co tento zrozenec Saturnu upřednostňuje. Není proto žádný div, že právě Saturn bude na nás mít silný vliv po celý následující rok.
Tak uvidíme. 

 

Jarní svátky v Číně v roce 2006

Vložit na svůj web

Výzdoba parku při jarních svátcích-Peking - Foto: Jiří Hubička

Výzdoba parku při jarních svátcích-PekingFoto: Jiří Hubička

Ve zvukových ukázkách si můžete poslechnout reportáž z oslav čínského Nového roku v roce 2006, která byla natočena při tradičních oslavách v pekingském Ditan parku (autor Jiří Hubička); v druhé ukázce jsou pak zachyceny zvuky tradičních čínských gongů a zvonků. 

 

Tradiční čínské gongy a zvonky

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas