Měl jsem čtvero zimní prádlo, odevzdal jsem troje…

Dámské oblečení vyrobené v pracovním táboře na Slovensku. - Foto:  USHMM

Dámské oblečení vyrobené v pracovním táboře na Slovensku.Foto:  USHMM

Svým příkladem chtěl pan Ševčík, učitel deskriptivní geometrie a matematiky, prokázati svou upřímnou účast na sbírce pro německé vojáky.

Pan státní president se obrátil k českému lidu, a vyzval nás, abychom dali, co můžeme, ze zimních potřeb nejstatečnějším vojákům světa, armádě, která chrání Evropu.“ Oznámil 22. března 1942 v rozhlasovém projevu ministr školství Emanuel Moravec. Sbírka zimních potřeb mezi českým obyvatelstvem v Protektorátu Čechy a Morava určená pro německé vojáky, byla zcela dobrovolná. I když někteří lidé po jejím vyhlášení raději pálili kožešinové a vlněné věci a topili lyžemi, aby wehrmachtu nemuseli nic dávat, její výsledek předčil očekávání.
V té době se německá vojska na východní frontě pokoušejí v arktické zimě dobít Moskvu a zůstanou měsíce v ruském obklíčení. Podle oficiálních zpráv v protektorátním tisku němečtí vojáci jako pevná hráz hájí Evropu a „naši domovinu“ před hrůzami války. 

Výsledek sbírky je i přes odpor některých obyvatel Protektorátu vnímán jako vítězství německé propagandy a v druhém plánu jako vyjádření příslušnosti českých zemí k Říši. V pozadí byl patrně strach, ale někdy i horlivá loajalita k nacistům. Český člověk bez nucení a na výzvu svého státního presidenta odevzdal v době od 5. do 14. ledna celkem: 

69 146 kožichů a kožešinových vest
36 230 vlněných přikrývek
3316 kožených kabátů
191372 kusy prádla
216950 pulovrů a svetrů
363549 šál
554653 párů ponožek a punčoch
190037 párů rukavic
216025 párů nátepníčků a nákolenic 

Celkem tedy 3 078 544 kusy a páry zimních potřeb…
   


„Přátelé, synové a dcery českého národa, pan státní president Dr. Emil Hácha, mne, člena vlády, pověřil, abych vám jeho jménem poděkoval za dílo, které bylo vykonáno sběrem zimních potřeb pro statečného ochránce Evropy a naší domoviny… Děkuji vám jménem vlády 19. ledna, které jste projevili důvěru a které jste poskytli pomocnou ruku v jejím stavitelském díle… Vím, že přijde chvíle, kdy naše pravda bude pravdou pravou ve všech srdcích, která česky cítí a česky myslí.“ Prohlásil obdivovatel Hitlera a ministr školství Emanuel Moravec.
V rozhlasovém archivu se zachoval záznam s nadšenou výzvou pana učitele Ševčíka, který se stal nejen dárcem, ale také pilným organizátorem sbírky. 

 

Sbírka pro wermacht

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas