Rozhlasový rok28. června  2013 v 12:50  

Meteor - pořad věnovaný Moravskému krasu a propasti Macocha - 1979

Macocha - Punkevní jeskyně - Foto: Michal Záboj

Macocha - Punkevní jeskyněFoto: Michal Záboj

Dagmar Sedláčková a Josef Kleibel otevřeli jedno z mnoha vydání pořadu, který se v rozhlasovém éteru objevuje pravidelně už více než padesát let.

Poprvé se vysílal v září 1963 a patří tedy mezi nejtrvanlivější položky programu našeho rozhlasu. Čím to? Snad tím, že věda a technika byla jedním z ideologických pilířů budování socialismu. Snad ještě více tím, že Meteor měl od samého počátku autory nejen chytré, ale také rozhlasově zručné. Svou pozitivní roli sehrával jistě také fakt, že obsah pořadu byl zpravidla prost politiky a propagandy a z povahy věci nebyl spoután železnou oponou. Byla to jedna z mála možností, jak poznat svět, jak cestovat, jak se účastnit expedic. To vše samozřejmě pomyslně. Díky tomu, že Meteor už více než půl století zve k mikrofonu nejuznávanější vědce, disponuje náš archiv velice bohatým a významným fondem nahrávek. Jednou z nich je toto vydání Meteoru z 28. června 1979. 

Hlas prof. Karla Absolona zazníval v roce 1979 už také z archivu, neboť prof. Absolon zemřel roku 1960. Vladimír Simanov jako autor tohoto vydání Meteoru shromáždil však v pořadu o Moravském krasu ještě více archivních nahrávek týkajících se objevování Macochy. Poslechněte si velice barvitý reportážní záběr z podzemí, který byl natočen v roce 1967. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas