Rozhlasový rok11. března  2013 v 12:50  

Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

Redaktor O. Nutz, autor Hovorů z Lán a Kávy u Kische - Foto:  Archiv ČRo

Redaktor O. Nutz, autor Hovorů z Lán a Kávy u KischeFoto:  Archiv ČRo

Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve vysílání Československého rozhlasu objevily 11. března roku 1990.

Vysílaly se téměř pravidelně neděli co neděli, jen s několika přerušeními v době, kdy byl Václav Havel na některé ze svých zahraničních cest, a to po celých deset let. V průběhu doby se několikrát změnil název pořadu – z Hovorů z Lán byly postupně Hovory v Lánech, nakonec pak Rozhovory v Lánech. V těch pak kromě Havla vystupovaly i další osobnosti politického života. 

Za oněch deset let vzniklo celkem 355 dílů Havlových rozhlasových vystoupení. Prezident v nich reflektoval nejaktuálnější otázky doby, hodnotil a vysvětloval svá stanoviska a rozhodnutí, často se svěřoval s osobními pocity a dojmy. Rozhovory s prezidentem vedlo postupně několik rozhlasových moderátorů, v úplných začátcích jím byl Ota Nutz. 

Autor:  Jiří Hubička
Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 23. listopadu  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Reportáže Karla Kyncla o smrti J.F.Kennedyho - 1963

  Zpravodaj Československého rozhlasu Karel Kyncl referuje o atentátu, který se udál předchozího dne – v podvečer našeho času. Karel Kyncl ani zdaleka netuší, že za těchto tragických okolností se začíná psát příběh jeho...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas