Rozhlasový rok23. listopadu  2013 v 12:50  

Reportáže Karla Kyncla o smrti J.F.Kennedyho - 1963

JFK s manželkou pár vteřin před smrtí v Dallasu 22. listopadu 1963 - Foto:  Library Of Congress

JFK s manželkou pár vteřin před smrtí v Dallasu 22. listopadu 1963Foto:  Library Of Congress

Zpravodaj Československého rozhlasu Karel Kyncl referuje o atentátu, který se udál předchozího dne – v podvečer našeho času. Karel Kyncl ani zdaleka netuší, že za těchto tragických okolností se začíná psát příběh jeho nejslavnější reportáže z USA. Přestože v tu chvíli byl v Americe teprve velmi krátce, jak o tom mnohem později vyprávěl.

Lee Harvey Oswald (Dallas, Texas, 22. listopadu 1963) - Foto: Wikimedia, public domain

Lee Harvey Oswald (Dallas, Texas, 22. listopadu 1963)Foto: Wikimedia, public domain

Vypadá to na první poslech, že Karel Kyncl – v té době už zkušený rozhlasový publicista a tvůrce – našel velice atraktivní klíč ke své reportáži, neboť přímý překlad z útržků amerických zpráv působí skutečně autenticky, má to svou sílu okamžiku, svůj spontánní průběh. Obávám se ale, že to nebyl ani tak Kynclův důmyslný záměr, jako spíše naprostá nutnost. Jak se totiž dozvídáme z další části jeho vzpomínky natočené v 90. letech, Karel Kyncl byl patrně první evropský novinář, který o smrti prezidenta Kennedyho informoval svou redakci. 

Karel Kyncl pokračoval ve svém zpravodajství ještě 24. listopadu, kdy informoval o zadržení Jamese Rubyho, vraha domnělého atentátníka Lee Harvey Oswalda a následně 25. listopadu vysílal reportáž o Kennedyho pohřbu. I tady najdeme část vysvětlení, čím to, že se Karel Kyncl tehdy tolik vepsal do obecného povědomí. Zatímco první den improvizoval nad stránkami agenturních zpráv, tady už zjevně beze strachu z neporozumění americké angličtině přímo komentuje vysílání místního rozhlasu. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas