Rozhlasový rok21. května  2013 v 12:50  

Volba prezidenta (1934, 1980)

Tomáš Garrigue Masaryk - Foto:  volné dílo

Tomáš Garrigue MasarykFoto:  volné dílo

V květnu roku 1934 se konala v pořadí čtvrtá volba prezidenta Československa. Přestože už značně nemocen, vstoupil do ní znovu dosavadní prezident a zakladatel naší novodobé republiky Tomáš Garrique Masaryk. Schůzi obou komor Národního shromáždění vedl předseda poslanecké sněmovny František Staněk.

Jediným protikandidátem prezidenta Masaryka byl předseda komunistů, poslanec Klement Gottwald. Ten při následné volbě obdržel pouze 38 hlasů, na rozdíl od 327 hlasů, které se vyjádřily pro Tomáše Garrigua Masaryka. Volby se zdrželo 53 poslanců z řad luďáků, Maďarů, části Národních demokratů a Stříbrného fašistické ligy. 

Po ukončení volby mohl předseda poslanecké sněmovny František Staněk vyhlásit vítěze a vyzvat prezidenta Masaryka, aby pronesl slavnostní slib. Jak uslyšíme, Masaryk byl v té době už poměrně těžce nemocný. Mozková mrtvice, kterou prodělal asi měsíc před volbou, jeho projev a paměť značně poznamenala. 

Svůj prezidentský mandát, v pořadí už čtvrtý, však Masaryk nedokončil. Ze zdravotních důvodů se musel funkce vzdát v prosinci roku 1935. 

22. květen – avšak o 46 let později, tedy v roce 1980 – se stal dnem další volby prezidenta. Tentokrát do ní vstupoval ovšem kandidát jediný. Svůj prezidentský mandát, který získal poprvé v roce 1975, v této volbě obhajoval Gustáv Husák.
O výsledku volby nebylo mnoho pochybností. Proto již předem vyjadřovali mnohé známé osobnosti své potěšení. Pohovořila tehdy například slavná atletka, koulařka Helena Fibingerová. 

Autor:  Jiří Hubička
Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas