Co vše se plánovalo a neuskutečnilo (anebo s velkým zpožděním)

Debata o pražské podzemní dráze-1939 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Debata o pražské podzemní dráze-1939Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Dnes návštěvníkům webových stránek Archivu Českého rozhlasu nabízím dva zvukové záznamy, které jsou půvabným dokladem doby. Dokladem plánovité rozvoje dopravy u nás.

Prvním je přednáška Ing. Vladimíra Lista, který byl – spolu s Ing. Bohumilem Beladou – autorem projektu, jenž pod názvem „Podzemní rychlá dráha pro Prahu“ předložili v roce 1926. Rozhlasová přednáška o projektu podzemní dráhy v Praze byla natočena v roce 1933. (Je však známo, že první myšlenka na podzemní dráhu v Praze pochází už z roku 1898, kdy ji inicioval pražský obchodník Ladislav Rott.) Jak víme, pražské metro bylo realizováno a provoz zahájilo v roce 1974. 

 

Přednáška o pražs.podz.dráze-1933

Vložit na svůj web

Podobný osud měly úvahy a projekty architekta B. Fuchse. Jeho přednáška o rozvoji dopravy v Československu zazněla z vysílání pražského Radiojournalu 10. září 1938. Tedy jen několik dnů před událostmi, které všechny plány (nejen ty dopravní) rozmetaly, resp. zpozdily o celá desetiletí.
 

 

Doprava v ČSR-1938

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas