Život s rozhlasem1. listopadu  2010 v 14:42  

Ostaň, Bože, ostaň s nami, aj s našimi ovečkami

Najde se posluchač, který by nám pomohl identifikovat zvukový záznam z roku 1945? Z popisu na želatinové desce je patrné pouze to, že jde o vánoční národopisný dokument natočený na Valašsku u jesliček.

V rozhlasovém archívu jsou záznamy, které nesou svá tajemství. Nevíme, kdo na nich hovoří, ani ve kterém místě byly pořízeny.  

V roce 1945 byly natočeny kdesi na Valašsku vánoční modlitby a zpěvy mužů u jesliček. Záznamy jsou to velmi zvláštní, rytmicky přednášené a obsahují i popis některých místních vánočních zvyků, je zmíněno i jméno nejstaršího bači – zřejmě Štacho (?). Je to současně unikátní ukázka valašského nářečí. 

Rytmus mluvy a způsob přednesu je z dnešního pohledu moderní, místy připomíná současné rapování. Rychlost, s jakou oba muži hovoří a technická kvalita záznamu, který byl přetočen ze želatinové desky, jsou důvodem, proč je obtížné porozumět všem slovům, která byla tehdy v roce 1945 u jesliček pronesena. 

Hledáme kohokoliv, kdo by pomohl rozpoznat, komu patří hlasy na tomto záznamu.
Sdělte svůj poznatek na info@rozhlas.cz nebo na telefonní číslo 221 551 111. 

 

Vánoční lidové zvyky na Slovácku - Valaši

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas