Ze života rozhlasových pracovníků

Sedmilháři-zleva:Skálová, Jirotka,Smetanová,Otčenášek,Osvald,Vlček - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Sedmilháři-zleva:Skálová, Jirotka,Smetanová,Otčenášek,Osvald,VlčekFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Dnešní výprava po archivních stopách připomene, že v Československém rozhlase, v jeho dnes už 90leté historii, pracovala velká řada vynikajících osobností. Byly to osobnosti nadané mnoha neobyčejnými tvůrčími schopnostmi – a jak se dnes pokusím dokázat – také mimořádným smyslem pro humor.

V druhé polovině 60. let vysílal Československý rozhlas po několik let pravidelný pořad, v němž se - pod názvem Sedmilháři– scházeli okolo mikrofonu skvělí vypravěči, kteří s kouzlem a lehkostí sdělovali posluchačům velké množství tu méně, tu více pravdivých a pravděpodobných historek. Duší setkání sedmilhářů byla skvělá redaktorka Dita Skálová, která zvala k mikrofonu osobnosti, jež se pak s posluchači dělily o své prožité, ale třeba jen slyšené, někdy i vymyšlené příběhy.V jednom případě - bylo to na jaře roku 1968 - však Dita Skálová zvolila poněkud jiný klíč k výběru vypravěčů.
Ale to už nám už paní Skálová z prvního záznamu na této stránce poví sama. 

 

Dita Skálová

Vložit na svůj web

Na této stránce máme příležitost připomenout si jen několik historek z těch, které kdysi v onom vydání Sedmilhářů z jara 1968 zazněly. Jde o výběr, který odhalí lecos o zákulisí rozhlasu v oné době před pětačtyřiceti lety, především však o osobnostech vypravěčů, něco i době samé. Slovo má ten, koho paní Skálová jmenovala jako posledního, tedy Jiří Melíšek, tehdejší redaktor působící v oblasti rozhlasové zábavy. 

 

Jiří Melíšek

Vložit na svůj web

V.Šťovíčková-H.Orlický 60. léta.jpg

V.Šťovíčková-H.Orlický 60. léta.jpg

Jméno Věry Šťovíčkové-Heroldové mají pamětníci spojeno s jejími brilantními zahraničně politickými komentáři. Od roku 1960 působila jako zahraniční dopisovatelka rozhlasu pro africkou oblast. Její vyprávění nás proto také zavede na africký kontinent. 

 

Věra Šťovíčková

Vložit na svůj web

Jaroslava Strejčková-1966 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jaroslava Strejčková-1966Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Doktorka Jaroslava Strejčková – nikdo z nás, kdo s ní kdy pracoval v jedné redakci, tedy v redakci rozhlasových her, jí neřekl jinak, nežli Vendulka Strejčková – patřila mezi nejuznávanější dramaturgy onoho specifického a jedinečného oboru, jímž je rozhlasová hra. Jak bylo řečeno v úvodu paní Skálovou – oblíbená témata vypravěčky Vendulky Strejčkové měla velmi často něco společného se světem zvířat. 

 

Jaroslava Strejčková

Vložit na svůj web

Vděčným tématem vyprávění byly také známé herecké osobnosti, s nimiž se rozhlasáci při práci často setkávali. Následující vzpomínku vypráví režisérka Veronika Matějová

 

Veronika Matějová

Vložit na svůj web

Další vypravěč onoho zvláštního vydání Sedmilhářů z jara roku 1968 nám přinese důkaz, že v dějinách rozhlasu byli i takoví vedoucí pracovníci, kteří měli smysl pro humor a kteří byli nadáni vypravěčským talentem. Poslední příhodu, kterou jsem jako malou připomínku dávné rozhlasové minulosti připravil, vypráví Rostislav Běhal, v oné době – tedy koncem 60. let minulého století - programový náměstek Československého rozhlasu. 

 

Rostislav Běhal

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas