Bez kvalitní ochrany na motorku nesedej!

15. duben 2009

Motorkářská sezóna se letos díky teplému počasí rozjela naplno poněkud předčasně, bohužel tomu odpovídají i smutné statistiky dopravních nehod - velikonoční víkend budiž důkazem. Přitom následky u řady nehod motorkářů by mohly být daleko mírnější. Stačilo by používat kromě povinné helmy také správné motorkářské oblečení a chrániče.

A začneme trochou statistiky - podle výzkumu německého autoklubu ADAC správné motorkářské oblečení v 60 procentech zmírňuje zranění při nehodě a ve 34 procentech dokonce zranění zcela zabrání. To je docela pádný důvod do výbavy investovat, nemyslíte? Nejlepší ochranu by měli mít ti, kdo sedlají nejrychlejší stroje - tedy silniční motorky. Tam je jasná volba, kombinéza.

"Kožená kombinéza je nejúčinnější ochrana. Standardně obsahuje chrániče kolen, holenní, loktů a ramen; přidává se i páteřový chránič, který ochrání páteř proti záklonu; a u závodních nebo sportovních kombinéz dělají výrobci ještě takový hrb, který ochrání krční páteř - na supersport ho mohu jedině doporučit," říká Petr Polanský bývalý závodník a majitel firmy, která mimo jiné chrániče i vyrábí.

Kůži ale stále více vytlačuje materiál zvaný kordura, sice není tak odolný jako kůže, ale je pohodlnější - vhodný na většinu motorek, třeba i na skútr do města

"Doporučoval bych bundu z kordury, ve které jsou zakomponovány i chrániče. Kožené oblečení je tu zbytečné, protože se nejen špatně obléká, ale bunda z kordury budí civilnější dojem a ochrání i proti nepřízni počasí."

I pro ty, pro které je nepředstavitelné nasoukat se v létě ve třicetistupňovém vedru do bundy nebo kombinézy, existuje řešení - takzvaný krunýř.

"Můžete mít pouze tričko a na to si obléct takzvaný krunýř, který obsahuje chrániče ramen, páteře i ledvin. Je to taková lehká prodyšná košile, přes kterou si oblečete už jen nějaký dres nebo lehkou bundu."

Samozřejmostí by měly být kvalitní rukavice, vždyť reflexivně se při pádu chráníme právě rukama. Kromě rukou myslíme také na nohy - zranění kotníků bývají při nehodách nejčastější. Takže před jízdou vždy nasadit speciální boty.

"Hodně motorkářů, kteří havarovali, skončili po nehodě bez bot, jeli jen v teniskách. Vezměte si, jaká je bolest, když si jen ukopnete palec, a tyto boty jsou vyztužené - paty, kotníky a jsou i vyšší."

Možností, jak se chránit je tedy dost. Záleží jen na vás. Ale nejúčinnější je nehodám předcházet, takže než vyjedete, nasaďte si přes oblečení reflexní vestu - na silnici budete vidět.

Další tipy a rady na výběr vhodného oblečení pro motorkáře najdete ZDE...

autor: bob
Spustit audio