Josef Máška

Bojovník rozhlasu (ilustrační foto) - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Bojovník rozhlasu (ilustrační foto)Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Josef Máška pomáhal se získáním budovy rozhlasu. Bojoval jen 5. května. Poté, co Češi rozhlas dobyli, byl odvolán na pomoc policejního revíru 63.

Do vnitřních prostor rozhlasu se s kolegy dostal přes střechy. S nepřítelem začali bojovat v nejvyšším patře. „Asi po dvouhodinovém boji v severovýchodní části budovy, dostali jsme se ke druhému poschodí, přičemž bylo několik raněných i padlých. 

V místě používali jsme ručních granátů. (…) Byly to též granáty, které měli esesáci připravené v patrech k obraně. Mezi tím bylo použito pistolí. Použili jsme i vypouštěním vody z hydrantů do druhého poschodí, ale musili jsme od toho upustiti, ježto to bylo na překážku i nám. Zde ve druhém poschodí, ale musili jsme, nuceni pro prudkou obranu granáty, vystoupiti do vyšších poschodí, nežli jsme dostali další bojové posily a střelivo.  

Věk v květnu 1945: 33 let
Povolání: policejní strážmistr
Bydliště: Praha 

Autor:  Naďa Buchtová

Nové články v rubrice

 •  Fotogalerie

  Karel Laholík

  Za války rozšiřoval štábní rotmistr Karel Laholík letáky a podporoval rodiny těch, které okupanti uvěznili nebo odvlekli do koncentračních táborů. Pomáhal i těm, které pronásledovalo gestapo, některým dopomohl i k útěku....

   
 • 17. července  2015       rubrika: Bojovníci rozhlasu

  Miloslav Šuchma

  O postranní vchod do rozhlasu, z ulice Balbínova, bojoval i otec tehdy pětiletého Miloše Šuchmy. Přestože je zachycen na záběrech filmového týdeníku, a jeho účast v bitvě o rozhlas je tak zcela průkazná, nikdy o status...

   
 • Stanislav Churain

  * 6. 9. 1901 – † 3. 10. 1986, obchodník

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas