Úkol zní jasně, věděli Němci. Zastavit české vysílání za každou cenu

Na barikádách (ilustrační foto) - Foto: Wiesław Chrzanowski, Wikimedia, public domain

Na barikádách (ilustrační foto)Foto: Wiesław Chrzanowski, Wikimedia, public domain

Němci se přesně před 70 lety snažili přerušit české vysílání rozhlasu za každou cenu. Zkoušeli to různě – nasadili těžké tanky a pokusili se nedaleko od vinohradské budovy zničit kabel, který vysílání přenášel. 6. května 1945 umírají v okolí rozhlasu další lidé…

„Měli na tom enormní zájem, věděli, že to je páteř – rozhlas pořád fungoval, vyzýval, ať lidi staví barikády,“ popisuje v dokumentu Bitva o rozhlas snahu Němců tehdejší četník Josef Pígl. 

Jednotky SS se snažily do vysílací budovy proniknout třeba i vinohradským železničním tunelem. Železničáři ho ale stihli ucpat vykolejenými vagóny. U vchodů do budovy se střídali lidé z bojové jednotky Českého rozhlasu, třeba Gustav Sklenář. 

Bitva o Rozhlas - Foto: Aleš Vavřík

„Drželi jsme stráž u vchodů, kontrolovali jsme všechny, co chtěli do rozhlasu vstoupit,“ vzpomíná. 

Němci přitvrdili 

 

Němci se přesně před 70 lety snažili přerušit české vysílání rozhlasu za každou cenu. Zkoušeli to různě...

Vložit na svůj web

Jedna z německých jednotek se pokusila přerušit vysílání i zvenčí – vyrazila k vinohradské tržnici, kde se snažila přerušit kabel, kterým se vysílání přenášelo z rozhlasu na Vinohradech do strašnického vysílače. Povstalecká jednotka jim ale tento plán překazila. 

Němci tak přitvrdili – zaútočili. Využili dva těžké tanky, podporovala je dělostřelecká střelba z pancéřovaného vlaku z hlavního nádraží. Provizorní základnu měly jednotky SS i v základní škole na Na Smetance, která sídlí pár desítek metrů od rozhlasu. 

Autor:  Veronika Hlaváčová
Pořad: Bitva o rozhlas  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: 5., 6. a 7. května 2015  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas