Bombaj - dobrý cíl pro džihádisty

29. listopad 2008

Co se týče náboženství, přicházely z Indie v posledních měsících hlavně zprávy o pogromech na křesťany. Teď je vystřídaly drastické záběry z Bombaje, kde podnikly zničující útok skupiny, hlásící se k islámu. Proč si vybrali právě toto město? A kolik je za tím politiky a náboženství?

Teroristé opět udeřili a vybrali si cíl, který má z jejich pohledu všech "pět p". Bombaj představuje obchodní srdce Indie. Země s miliardou obyvatel je specifickou demokracií se stále větším vlivem hinduistických nacionalistů. Státní struktury tam nejsou příliš pevné a nemají schopnost prevence vůči velkým hrozbám. Na teroristické útoky reagují zpětně a chybí jim strategie. Celé oblasti Indie jsou navíc chudé a zaostalé, což platí i pro místa, kde žijí muslimové. Těch je v Indii 150 miliónů, skoro stejný počet, jako obyvatel sousedního (islámského) Pákistánu. Summa summarum, Bombaj představuje ideální cíl pro teroristy a jejich touhu vyvolat střet civilizací.

Indii to samozřejmě nepoloží. Na chvíli klesnou akcie a cizinci se tam budou bát nějaký čas jezdit. Postupně se ale vrátí všechno k původnímu rytmu. Je třeba si uvědomit, že teroristé zavraždili v Indii v posledních letech čtyři tisíce lidí, což je nejvíc na světě, kromě Iráku. Podobně jako islámský svět, i země Gándhího prochází modernizací, a to je proces, který pár šílených džihádistů určitě nezastaví.

Jaké ponaučení z celého případu ale vyplývá? To základní je stále stejné. Boj proti islámské formě terorismu má dvě hlavní fronty: vojenskou a ideologickou. Amerika v posledních letech přecenila zbraně a podcenila ideologii. Pustila se do Iráku, ale tolerovala jednu z nejhorších zemí světa: Pákistán. Právě tam se zřejmě skrývá arciterorista Usáma bin Ládin, vznikají tam nové základny islámského Talibanu a rekrutují se tam sebevražední teroristé. Následující léta budou asi víc ve znamení boje proti ideologii islamistů, je to ale běh na hodně dlouhou trať.

Další útoky to prozatím neodvrátí. Po každém běsnění teroristů, ať už se odehrálo v New Yorku a Washingtonu, v Madridu, Londýně nebo na Bali, visí ve vzduchu nepříjemná otázka: kdo je další na řadě? Může to být klidně Praha, Brusel nebo Paříž. Je důležité, aby si to uvědomovali nejenom politici a bezpečnostní služby, ale i běžní lidé. Ale především: Bombaj je další důvod zopakovat si, za jakými hodnotami vlastně stojíme.

autor: Daniel Raus
Spustit audio