Být Žid a zároveň antisemita nebo gay - i to poodkrývá festival Jeden svět

5. březen 2017

Jaké to je být antisemita a zároveň Žid? Co prožívá homosexuál z rodiny ortodoxních židů? A co způsobí členství muslimů ve známém izraelském fotbalovém týmu? I ty poodkrývá festival dokumentárních filmů Jeden svět, který začíná zítra.

K letošním tematickým novinkám festivalu patří kategorie Volte změnu!, která reflektuje nárůst populismu ve světě. Je do ní zařazen i snímek o europoslanci a vůdci maďarské extremistické partaje Csanádu Szegedim. Dramaturgyně Jednoho světa Julie Kárová o něm říká:

Z filmu Lepší mlčet

„V rámci kategorie Volte změnu! uvedeme film Lepší mlčet o politikovi ze strany Jobbik, který zjistí, když je na vrcholu své politické kariéry, že je Žid, že jeho babička byla v koncentračním táboře. To je pro něj šílená rána, protože jeho rétorika byla velmi protižidovská, vystupoval na veřejnosti velmi angažovaně proti Židům. Nakonec se rozhodne stát se ortodoxním židem a touto cestou ho provází jeden rabín, který se rozhodne mu pomoci. Ale jinak mu ve společnosti už téměř nikdo nevěří.“

Z židovského prostředí je také film Kdo mě teď bude mít rád režisérského dua bratří Heymannových.

„Je to takový intimní portrét hlavního protagonisty Saara, který je gay a také HIV pozitivní. Odchází od své ortodoxní židovské rodiny žijící v Izraeli v kibucu, která není schopná se smířit s jeho sexuální orientací. Saar si k ní hledá cestu, hledá si cestu i k židovství, a snaží se nějakým způsobem všechny tyto aspekty svého života skloubit dohromady.“

Z filmu Kdo mě teď bude mít rád?

Po téměř dvaceti letech života v cizině Saar zvažuje návrat do Izraele.

„Saar odešel do Londýna, kde se nějakou dobu cítil lépe, ale ve filmu vidíme, že má problém rodinu opustit. takže se v další fázi k rodině vrací, vrací se do Izraele a pokouší se žit svůj život tam.“

Do světa profesionální fotbalu nás zavede snímek Košér hooligans. Představuje ho mediální koordinátorka festivalu Zuzana Gruberová.

„Je to film, který pojednává o izraelském fotbalovém týmu Bejtar Jeruzalém a jeho fanouškovské základně, přičemž velmi otevřeně odhaluje rasismus těch lidí. Je o tom, že tento tým přijme do svých řad dva Čečence, kteří jsou zároveň muslimové a fanoušci to nejen nedokáží přijmout, ale spustí ohromnou rasistickou protimuslimskou kampaň. A dá se říct, že je to až takový lakmusový papírek do jádra té společnosti, protože rasismus je tiše tolerovaný i nejvyššími politiky.“

Velmi napínavý je snímek v Temnotách webu izraelského režiséra Tzechiho Schiffa.

„Zkoumá temná zákoutí webu a to, co můžete po internetu dělat, aniž by kdokoliv dopátral Váš původ. To znamená, že si můžete objednat vraždu politika nebo novináře, můžete si objednat drogy... A on po této stopě pátrá a ta ho dovede až do Prahy do centra kryptoanarchie v Paralelní Polis, a tam vyzpovídá místní lidi. A je to také o dilematu, jestli internet je poslední baštou svobody, nebo jestli je to zároveň velmi temné místo, kde se dějí věci, které nedokážeme kontrolovat.“

Festival Jeden svět v Praze potrvá do 15. března a poté se přesune do třicítky dalších českých měst a také do Bruselu.

Spustit audio