Kršna, nebo Ježíš?

5. prosinec 2011

Každou první středu v měsíci patří studio Přestřelce dvou hostů z hudební oblasti, kteří dělají totéž, ale každý tak trochu jinak. Po promotérech, producentech, dýdžejích, dýdžejkách, hudebních novinářích, skladatelích – klávesistech a producentech se tentokrát v Přestřelce utkají a navzájem vybrané skladby budou poznávat a komentovat muzikanti, jejichž hudba má duchovní kořeny.

V čase adventním jsme se totiž rozhodli zklidnit i Přestřelku. Ale věřte, že po úvodní přátelské debatě o křesťanech, krišnovcích a o transcendentním rozměru hudby, kterou tvoří vyznavači různých duchovních proudů, naši hosté nekompromisně tasí kolty a budou usilovat o vítězství v poslední Přestřelce letošního roku.

Tentokrát jsme do studia pozvali dva muzikanty, kteří by si teoreticky mohli být blízcí. Jejich hudební kořeny totiž sahají k hardcoru. Ovšem jejich duchovní podhoubí musíte hledat jinde: v případě prvního hosta emo-hardcoráře Jonatana Kalety v křesťanství, v případě druhého hosta Dharmy (Pavla Šmerdy) z kapely Kashmir 9:41 v hare krišna. Kam se v hudbě posunuli od svých začátků a kam se posunuli ve vyznání? Jaký význam má dělat hudbu s duchovními přesahy a kdo ji umí vytvořit? Jak ji přijímá české ateistické publikum? To jsou otázky pro hosty prosincové Přestřelky.

02500663.jpeg

Poslouchejte středeční čajovnickou Přestřelku s triádou Ajva-Pedro-Stano 7. prosince od 19 hodin a těšte se na duchovní souboj!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.