Konzola, nebo konzole?

15. leden 2016

Kterému tvaru dáváte přednost? Řídíte se významem?

Otázka:

V angličtině, z níž pravděpodobně konzole přišla do češtiny, je console jak zazděný nosník, tak například elektrické zařízení k něčemu připojené, třeba dispečerský pult. Dnes slyšíte např. „zazděná konzole“, což mně trhá uši. Vůbec by mi nevadila „herní konzola“. Je „konzole“ vůbec spisovné slovo? Bylo zařazeno do slovníku spisovné češtiny?


Odpověď:

Podle slovníků spisovného jazyka přišlo slovo konzola do češtiny z francouzštiny a nese významy „výstupek ze stěny“ (sochy na konzolách), „nosník“ (opatřit domy konzolami pro prapory) a „tyč na záclony“. Ve starších slovnících je zachycena i variantní podoba konzole. O poměru variant konzola a konzole v současné češtině píše Kamila Smejkalová v časopise Naše řeč a uvádí, že v posledních letech se tohoto slova užívá i ve významu počítačovém (herní konzole). Toto užití je patrně inspirováno označením této herní pomůcky v angličtině, odkud do češtiny patrně proniklo. Autorka též uvádí, že ve významu počítačovém se užívá téměř výhradně podoba konzole.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.