Achillova šlacha

Jediný zranitelným místem bojovníka Achilla byla pata - Foto: Fotobanka Stock.xchng, Paola Sansao

Jediný zranitelným místem bojovníka Achilla byla pataFoto: Fotobanka Stock.xchng, Paola Sansao

Nejpevnější šlacha v lidském těle se nachází na patě a slouží při chůzi a běhu. Mluvíme-li o Achillově patě obecně, pak máme na mysli jediné zranitelné místo. Měl ho i slavný řecký hrdina Achilles, který byl jinak nezranitelný.

Podle řeckého básníka Homéra byl Achilles slavný bojovník, který se vyznamenal zejména v Trojské válce. Byl nejstatečnější, nejrychlejší a taky nezranitelný. Teda skoro. 

To bylo tak. O Achillovu matku, mořskou bohyni Thetidu, se svého času ucházel sám nejvyšší bůh Zeus. Jenomže se k jeho božským uším donesla věštba o tom, že Thetidin syn bude mocnější než jeho otec. To Zeus nemohl dopustit, a proto z toho raději rychle vycouval. 

Když to s Diem nevyšlo, provdala se bohyně Thetis za krále Pélea a porodila mu synka. 

Dlouhý, ale nudný život, nebo krátký život hrdiny? 

Věštba dál pravila, že Thetidin syn bude žít buď úžasný, ale krátký život hrdiny, nebo dlouhý a spokojený život průměrného vladaře. Jako matka si samozřejmě přála, aby synek žil raději dlouho a nudně než skvěle a krátce, to se dá pochopit. 

A tak Thetis provedla jistá opatření. Napřed synka vyráchala ve vodě řeky Styxu, aby se stal nezranitelným. Miminko při tom držela za patičku, aby se neutopilo. 

Čtěte také: Žabomyší válka

A to nebylo všechno! Pak Thetis Achillíka potírala ambrózií a zakalovala nad ohněm. Jenže ji přitom přistihl její manžel, král Péleus. Myslel si, že se ta ženská pomátla a chce jejich děcko zabít. Křikem ji vyděsil tak, že synka nestihla zakalit celého – nedodělaná zůstala zase ta pata! 

Achillovým vychovatelem se stal moudrý kentaur Cheirón, který ho živil medvědími mozky a pečenými lvy. Naučil Achilla zacházet se zbraněmi, léčit zranění, hrát na lyru – tedy všechno, co má umět správný hrdina. 

Bojovník se nezapře ani v ženských šatech 

Když bylo Achillovi deset, holýma rukama zabil kance a předběhl jelena. Nepřál si nic jiného než stát se bojovníkem. Jeho máma si ale přála pravý opak. Když se dozvěděla, že achajští králové připravují válku proti Troji, převlékla Achilla za děvče a ukryla ho do ženského chrámu. 

Michel Martin Drolling: Achillův hněv - Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Michel Martin Drolling: Achillův hněvFoto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Nebylo to ale nic platné. Odysseus, nejmazanější muž světa, si Achilla našel i tam. Převlékl se za kupce a vloudil se na nádvoří.
Jenomže jak měl poznat, která ze všech těch ženských je chlap? Měly dlouhé splývavé šaty a přes obličej roušky. 

Aby Odysseus nevzbudil podezření, udělal to chytře. Ukázal dívkám své krásné zboží, které měl jako na prodej: spoustu nádherných drahocenných šperků a jeden jediný meč. Budoucí hrdina Achilles v té ženské maškarádě sáhl po meči. Odysseus měl jasno a odvedl si Achilla s sebou. 

Když Thetis viděla, že synka od války neuchrání, nechala pro něj aspoň ukovat nejskvělejší zbroj u zbrojíře bohů, Hefaista. 

Devět let Achilles udatně bojoval v čele achajského vojska. Až ho Paris, syn trojského krále a původce celé té dlouhé, nesmyslné války, zbaběle schovaný v křoví, trefil šípem do paty. Ruku mu přitom vedl sám bůh Apollon. 

Věštba se vyplnila. Nejudatnější bojovník pod hradbami Troje zemřel. O jeho mrtvolu se rozpoutal zuřivý boj. Nakonec si ji Achajci vydobyli z rukou Trojanů a slavnostně pohřbili na vysoké hranici, kterou přišel zapálit sám bůh Hefaistos. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. června  2015       rubrika: Původ slov

  Charita a Grácie

  Pohledem do slovníku zjistíme, že charita je dobročinnost, lidumilnost, láska k bližnímu. Slovo charisma pak znamená dar boží milosti, zvláštní nadání, talent. Charismatický je ten, kdo budí úctu, váženost, respekt,...

   
 • 1. června  2015       rubrika: Původ slov

  Rudolfinum

  Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. Původně víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály je v současné době sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum....

   
 • 28. května  2015       rubrika: Původ slov

  Martensky

  Proslulé boty s originální podešví z pružného a odolného materiálu.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas