David a Goliáš

David a Goliáš. Autor: Raz Ben Chaim, 10 let, Velká Británie. Obrázek z projektu Děti celého světa ilustrují Bibli. - Foto: Jana Šustová

David a Goliáš. Autor: Raz Ben Chaim, 10 let, Velká Británie. Obrázek z projektu Děti celého světa ilustrují Bibli.Foto: Jana Šustová

Příběh o tom, že hrubá síla vždycky nemusí zvítězit nad odvahou a chytrostí, vypráví První kniha Samuelova.

Michelangelo Buonarottiho či Donatello zobrazili Davida jako nahého svalovce. Známe ho ale také jako krále v dlouhém plášti a s korunou na hlavě, který hraje na harfu na Měsíci. 

David byl mocným králem. Rozšířil zemi až k Eufratu, dobyl Jeruzalém a udělal z něj hlavní město, postavil hrad Sión. Jsou mu připisovány krásné žalmy, které známe z Biblických písní Antonína Dvořáka.  

Nejčastěji se nám ale vybaví jako mladičký pastýř, který nesl bratrům do boje svačinu, a když viděl, že jde do tuhého, vytáhl z mošny prak a zamířil. 

Jak se to vlastně celé seběhlo? 

To tenkrát za vlády krále Saula napadli Izraelity Filištíni, zvaní Pelištejci. Byli to příslušníci starověkého kmene, který přišel patrně z Kréty a usadil se na území dnešní Palestiny. Od nich země dostala své jméno. 

Když dnes o někom řekneme, že je filištín, máme na mysli, že je to vychytralý člověk, ignorant, barbar, filuta, chytrák, šosák nebo zpátečník. 

Čtěte také: Začínat od Adama

Filištínští v biblických záznamech vystupují jako trvalí nepřátelé Izraelitů. Byli dobře vyzbrojení, měli válečné vozy se železnými kosami, takže u okolních národů budili respekt. Navíc Izraelským zakázali vyrábět železné nástroje, takže když se měli bránit, beze zbraní byli úplně nahraní. 

Jedním z filištínských bojovníků byl obr Goliáš z Gatu. Když se vojska Filištínských a jejich soupeřů Izraelských utábořila na dvou kopcích naproti sobě, obr Goliáš dvakrát denně vyzýval někoho z Izraelců k boji muže proti muži. Což při jeho tělesné konstelaci a brnění neznělo ani trochu lákavě. 

Obra Goliáše porazil nebojácný malý David kamínkem vystřeleným z praku 

Tenkrát žil v Betlémě Judově muž jménem Izai a ten měl osm synů. Tři nejstarší museli narukovat proti Filištínům a nejmladší a nejpěknější, David, zůstal doma a pásl ovce. 

Když se roznesla zpráva, že Izraelité jsou na tom bídně, rozhodl se David, že půjde bratrům na pomoc. Všichni se mu posmívali, co tam dělá, že je ještě moc malý, že se nemá plést mezi velké chlapy. Ale David si nedal říct. Dokonce předstoupil před samotného krále a tak dlouho dyndal, až si vydyndal, že mu Saul dovolil s Goliášem bojovat. 

Čtěte také: Starý jako Metuzalém

David se obrovi nebojácně postavil a trefil ho oblázkem vystřeleným z praku přímo do čela. Pak Goliášovi usekl hlavu jeho vlastním mečem a stal se králem celé země. 

Někdy příště si možná budeme vyprávět o tom, že se král David zamiloval do Batšeby, ženy jednoho ze svých věrných vojáků, Uriáše. Zbavil se ho šikovně. Poslal Uriáše do bitvy, ve které zahynul, a Batšebu ji vzal za manželku. Spolu pak měli syna Šalamouna, který převzal vládu nad Izraelem. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas