Dreyfusova aféra

Alfred Dreyfus - Foto: The Hoolinet

Alfred DreyfusFoto: The Hoolinet

Největší francouzský politický skandál konce 19. století polarizoval a destabilizoval francouzskou Třetí republiku. Důstojník Alfred Dreyfus byl neprávem obviněn ze špionáže a poslán na galeje. Postavila se za něj celá řada známých osobností.

Alfred Dreyfus se narodil 9. října 1859 v Mulhouse v Alsasku. Byl nejmladším ze sedmi dětí bohatého židovského obchodníka s textilem. Vystudoval techniku a pak vojenskou akademii ve Fontainebleau. 

15. října 1894 byl pětatřicetiletý důstojník generálního štábu francouzské armády obviněn vojenským soudem z vlastizrady, konkrétně ze špionáže pro Německé císařství. 

Od začátku vinu popíral, ale byl degradován a poslán na galeje na ostrov Ďábel, jeden ze tří malinkých vulkanických ostrovů u pobřeží Francouzské Guyany. 

Francouzskou trestnici pro těžké zločince na ostrovech, kterým se paradoxně říká také Ostrovy spásy, dal zřídit Napoleon III. Během skoro stovky let si tu odpykávalo trest osm tisícovek nešťastníků. Bývalo tu peklo, ze kterého nešlo utéct. Jistě to znáte z filmu Motýlek se Stevem McQueenem a Dustinem Hoffmanem. 

Zola to odnesl, ale Dreyfusovi svitla nová naděje 

Proces rozdmychal silné protižidovské nálady. Francie se rozdělila na Dreyfusardy a Antidreyfusardy. Ačkoli se objevily jasné důkazy o Dreyfusově nevině, vedení armády odmítalo připustit své pochybení. 

A pak se do případu vložil spisovatel Émile Zola. Ve slavném článku Jʼaccuse (Žaluji) v pařížském časopisu LʼAurore (Úsvit) se Dreyfuse vášnivě zastal a označil rozsudek za hanbu Francie. 

Ďábelské ostrovy u Francouzské Guayany - Foto: Pavel Novák

Ďábelské ostrovy u Francouzské GuayanyFoto: Pavel Novák

Napsal: „Horoucně usiluji jen o jedno: vnést do věci jasno ve jménu lidství, jež tolik utrpělo a má právo na štěstí. Můj plamenný protest je jen výkřikem mé duše. Ať se tedy odváží předvolat mne před porotní soud a ať se vyšetřování koná před zraky veřejnosti. Čekám.“ 

Článek vyvolal skandál a Zola byl za znevažování armády odsouzen k pokutě 3000 franků a roku vězení. Raději se uchýlil do londýnského exilu. 

Na Dreyfusovu obranu se postavila také řada dalších známých osobností, mimo jiné Anatole France či Marcel Proust. 

V novém procesu byl sice Dreyfus znovu odsouzen na deset let, ale prezident mu udělil milost. Konečně se po dlouhých pěti letech mohl vrátit s podlomeným zdravím z vyhnanství domů. Teprve v roce 1906 se Alfred Dreyfus dočkal plné rehabilitace a návratu do armády. Ovšem Émile Zola se toho už nedožil, zemřel v září 1902. 

Domek, v němž Alfred Dreyfus na Ďábelských ostrovech žil, dodnes stojí. A v něm i kamenná lavice, kterou vlastnoručně zbudoval na útesu, aby si ukrátil nekonečné hodiny samoty. Zemřel 12. července 1935. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas