Co kus, to originál. Panenka je osobnost s příběhem a Hana Valterová umí každou zachránit

15. leden 2021

V Česku nenajdete moc lidí, kteří by se věnovali opravě a předělávkám panenek. Už osm let to dělá jedna žena ze Skutečska.

Během dětství si paradoxně hrála s traktory a kombajny. Teď je na mateřské dovolené s ročním synem. „Vždycky jsem ráda něco malovala anebo tvořila. Pak jsem zjistila, že by se daly předělávat panenky a už jsem u toho zůstala.“

Hotová panenka Elizabeth. Každý díl je ručně vystínován a nalakován sedmi vrstvami laku

Různé přístupy

U panenky záleží na materiálu a taky na tom, co z ní chcete udělat. „Můžu třeba původní malbu smýt acetonem. Některé panenky nejdou navlasit, pokud jsou z tvrdé hmoty. Pak je nutné udělat paruku. Nejdřív ostříhám původní vlasy, hlavu sundám z těla, pinzetou vytahám zbytky vlasů a lepidla. Následně si připravené vlasy rozdělím do jednotlivých pramínků. Každý z nich zauzlíkuji a protáhnu jehlou dírkami do hlavičky. Chce to hodně času.“

Každá panenka je podle Valterové výjimečná. „Úplně nemusím porcelánové panenky, retro anebo hororové panenky. Ty rozbité kupuji přes bazary. Jsou hrané, po dětech. Na opravu potřebujete akrylové barvy, nějaké vlasy-syntetické anebo lidské, pak ještě látky na oblečení a doplňky.“

Momentálně se Hana Valterová snaží vymodelovat komplet celou panenku z hmoty. „Dělala jsem i panenku podle sebe. Přenesla jsem na ni dokonce všechny své pihy. Trvalo mi to asi osm měsíců. Na internetu existují návodná videa, podle kterých se dá tvořit.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související