27. listopadu  2010  rubrika: Dokument

Revoluce 1989 pohledem zvenčí

Demonstrace na Letné v listopadu 1989, pohled z tribuny - Foto:  Osobní archiv Jana Vodňanského

Demonstrace na Letné v listopadu 1989, pohled z tribunyFoto:  Osobní archiv Jana Vodňanského

Jestliže se v souvislosti s historickým procesem listopadových událostí hovoří o „pádu komunistického režimu,“ většinou je míněn samotný policejní zákrok na Národní třídě, následné demonstrace v Praze na Letné, vyjednávání představitelů Občanského fóra o podobě vlády, volba Václava Havla prezidentem republiky či bezradnost komunistických představitelů.

Jakkoliv je podobné pojetí tohoto zlomového období legitimní, často se z něho vytrácí celospolečenský charakter změn, jež po 17. listopadu následovaly. Jakoby se ze soudobé verze těchto historických událostí vytrácela samotná česká a slovenská společnost, která neprojevila svůj nesouhlas se stávajícím režimem pouze v ulicích a na pracovištích, ale i formulováním a spontánním prosazováním nejrůznějších politických požadavků. 

 

Revoluce 1989 pohledem zvenčí. Připravil Jan Mervart.

Vložit na svůj web

Automatizujeme-li 17. listopad jako jasný konec vlády komunistické strany a zároveň jako počátek cesty ke svobodě a dnešní podobě demokracie, zapomínáme se často ptát na to, jak vlastně tehdy lidé všechny ty překotně valící se události vnímali, jaké měli politické projekty či iluze o budoucím vývoji. Dějiny se totiž dějí, jsou otevřené, a to, co s odstupem času vnímáme jako samozřejmé, nemusí nutně platit pro samotné historické aktéry. 

O tom všem a zejména o listopadových událostech jako o revoluci v pravém slova smyslu bude v dalším vydání pořadu Historie věčně živá hovořit kanadský historik James Krapfl, který nedávno na Slovensku vydal vynikající knihu s příznačným názvem Revolúcia s čudskou tvárou. Jeho odborná erudice, jazykové znalosti, ale i zaoceánská perspektiva mu dovolují, aby na přelomové období českých dějin vrhl svěží a neotřelý pohled. 

Poslouchejte v sobotu 27. listopadu od 21 hodin a 10 minut. 

Autor:  Jan Mervart

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas