27. ledna  2013  rubrika: Dokument

Solo skončilo, Solovačka žije

Zápalky se značkou SOLO - Foto: Roman Miler

Zápalky se značkou SOLOFoto: Roman Miler

Slavné Solo Sušice už je jen obchodní značka. Stroje jsou v Indii. Sirkárna ještě v roce 2006 vyrobila 400 miliónů krabiček zápalek. Dva roky nato byla nucena výrobu po 170 letech zastavit.

Důvodem bylo zvyšování ceny práce, surovin a klesající spotřeba sirek. Zápalky už nejsou předmětem každodenní potřeby. Výhodnější proto bylo výrobu zastavit, stroje přemístit jinam, zajistit si dodávky zápalek a obchodovat s nimi. O historii a konci sirkárny Solo Sušice se dozvíte ve středu 8. února ve 21.45 hod. na Českém rozhlase 3 – Vltava v dokumentu Miroslava Buriánka Solo skončilo, Solovačka žije. Dokument byl natočen ve spolupráci s Tamarou Salcmanovou v plzeňském rozhlasovém studiu.
 

Výrobní linka - Foto: Roman Miler

Výrobní linkaFoto: Roman Miler

V historii města Sušice zaujímá významné místo rok 1839, kdy truhlář Vojtěch Scheinost zahájil ruční výrobu zápalek, která se za finančního přispění sušického obchodníka Bernarda Fürtha rozrostla do továrních rozměrů a dala základ pro vznik akciové společnosti Solo se sídlem ve Vídni. Solo získalo věhlas na světových trzích a zápalky ze Sušice byly známé na všech kontinentech.
  

Exportní politika vždy zaujímala významné místo v obchodní strategii společnosti a po celou dobu své existence továrna s úspěchem prodávala své vysoce kvalitní výrobky na západní i východní trhy. Zvratem v novodobé historii sušické sirkárny jsou roky 1969 a 1970, kdy byla ve výrobních prostorách instalována první automatická linka z Německa od firmy Hering. Následně v roce 1981 se k ní přiřadila další více výkonná linka od firmy Arenco ze Švédska. Postupnými modernizačními kroky se tak změnila výroba zápalek do podoby moderní poloautomatické výroby zápalek v papírových krabičkách s vysoce kvalitním potiskem a špičkovou kvalitou zápalek.
  

Na konci roku 2008 se vlastníci společnosti rozhodli výrobu zápalek ukončit a transformovat společnost na obchodní. Přes půl století však hraje všem ctitelům dobré šumavské dechové muziky sušická hudební stálice Solovačka, bývalý orchestr ROH n.p. Solo Sušice.
  

Dokument Solo skončilo, Solovačka žije natočil v plzeňském rozhlasovém studiu Miroslav Buriánek ve spolupráci s Tamarou Salcmanovou. Pořad uslyšíte v neděli 27. ledna ve 20:10 na ČRo 6. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas