28. února  2013 v 16:40  rubrika: Názory a argumenty

Jan Fingerland: Nebe nad Pekingem

Kdyby se v těchto týdnech konaly protivládní demonstrace na Náměstí nebeského klidu v Pekingu, nikdo by to nezaznamenal. Kvůli smogu je v hlavním městě Číny tak špatná viditelnost, že by protesty snad ani nebylo možné natočit. Právě katastrofální ekologická situace ale možná bude důvodem, proč se jednou Číňané proti své vládě otevřeně postaví.

Čínská vláda, ale s ní i obyvatelé Pekingu a řady dalších míst, měli letos vlastně obzvláštní smůlu. Nejdříve se v lednu prudce ochladilo a lidé začali topit nekvalitními palivy. Poté přišla obleva, ale nahromaděné zplodiny zůstaly uvězněné pod mraky nízko nad zemí. A pak se zvýšila vlhkost vzduchu, která na sebe začala vázat malé částice. Nyní se smog začal trochu rozptylovat, ale na oblast Pekingu dolehl pískový mrak, který se pohybuje z oblasti vnitřního Mongolska směrem na východ. I šíření pouští na části čínského území souvisí s bezhlavým úprkem za průmyslovým rozvojem – a ten stát potřebuje, aby udržel zaměstnanost, už nyní ohroženou rychlým růstem čínských platů. 

Na to, aby bylo možné ekologickou situaci v Číně považovat za velmi závažnou, však není potřeba souhry klimatických náhod. Jen za poslední dva týdny se v Číně řešily otázky jako zveřejnění existence takzvaných „rakovinových měst“, kde nedostatečně regulovaný průmysl vytvořil vysoce karcinogenní prostředí, a nebo aféra s toxickými školními uniformami, které používaly možná až desetitisíce žáků. V jednom milionovém městě dočasně zas nebylo vůbec možné používat vodu, protože byla zamořená těžkými kovy. 

Také nedávný čínský lunární nový rok téměř nebylo možné slavit, protože ani nebylo vidět na měsíc. Úřady dokonce musely vyzvat obyvatele, aby omezili používání slavnostních ohňostrojů a pokud možno raději ani nevycházeli ven. V ohňostrojích však čínský problém s ovzduším nespočívá. Jde o kombinaci obrovského nárůstu automobilové dopravy, rychlého rozvoje průmyslu, zaostalých elektráren a používání nekvalitních paliv v domácnostech zejména na venkově. 

V Číně si nyní lidé hromadně pořizují domácí čističky vzduchu, i když stojí dva měsíční příjmy průměrného obyvatele Pekingu. Řada z tamních problémů souvisí s nedodržováním i těch už existujících norem, a to zas souvisí s rozsáhlou korupcí a bezzákonností. Více než fyzický smog je tedy u kořene věci cosi jako „politický smog“, rozsáhlá korupce, neefektivita úřadů, hon za co nejrychlejším rozvojem a také nedostatek otevřenosti. 

Ne vše, co lze o vývoji v Číně říci, je špatnou zprávou. Noviny měly například v těchto týdnech povoleno informovat o neradostné smogové situaci. Tu ostatně nebylo možné utajit, a po internetu se šířilo například video s rockovou písní zesměšňující jinak zoufalou situaci. Také město Peking začalo zavádět opatření, jako přísnější limity pro automobily provozované na jeho území nebo odbourávání topení uhlím, i když to vše s platností až od roku 2016. 

Na podzimním sjezdu Komunistické strany Číny odcházející prezident Chu Ťin Tchao prohlásil, že úřady usilovně pracují na tom, aby předaly dalším generacím „krásnou vlast se zelenými poli, čistou vodou a modrým nebem“. To však bude úkolem jeho nástupce Si Ťin-pchinga, který se oficiálně ujme své funkce právě v těchto dnech. Teoreticky měl uvolnit svou pozici za deset let, a otázka, co za tu dobu udělal s životním prostředím, ho určitě nemine. 

Také nový premiér Li Kche-čchiang hovoří o tom, že životní prostředí bude jeho prioritou, a není divu, protože jak už jsme se zmínili, právě nespokojenost s životním prostředím se stala vysoce politickou otázkou, a navíc ohrožuje i ekonomický rozvoj Číny. Ale také jeho zahraniční vztahy. Čínský smog běžně ohrožuje města v západní části Japonska a lze jej detekovat až v Kalifornii. Stává se tak doslova globální otázkou. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Jan Fingerland

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas