O stanici

Redakce Šestky - Foto: Pavel Plíhal

Od 1. února 2004 do 28. února 2013 jste nás mohli poslouchat denně od 18.00 do 24.00 hodin na středních vlnách: 639 kHz, 954 kHz, 1332 kHz, digitálně v multiplexu DVB-T a na internetu v Živém vysílání nebo v iRadiu.

1. března 2013 vznikla nová stanice mluveného slova ČRo Plus, která převzala nejkvalitnější pořady a formáty z ČRo 6. S některými svými oblíbenými pořadyse tak můžete setkávat i nadále. 

Český rozhlas 6 přispěl k etablování moderní veřejnoprávní rozhlasové stanice, která by byla vzorem dobré a seriozní politické žurnalistiky. 

Český rozhlas 6 - analyticko-publicistická stanice, zaměřená nejen na komentování politických událostí, ale zejména na přibližování vzniku, vývoje a života občanské společnosti České republiky a evropských zemí. Vysílala pořady zaměřené na kulturu, ekonomiku, historické události, náboženský život, ekologii a rozhovory se zajímavými lidmi. Zabývala se problematikou národnostních menšin. Věnovala se tématům, která jsou vámi i námi diskutována. 

Historie:
1. května 1951 se v éteru ozvalo: "Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa".  

Dočkali jsme se svobody obou našich národů, dočkali jsme se takřka neuvěřitelného přesídlení celé Svobodné Evropy do Prahy, odkud se první pořady vysílaly 1. července 1994. 

Na okruhu ČRo 6 se na tomto projektu původně podílely také BBC, Hlas Ameriky a Deutche Welle. Dnes už na tomto okruhu BBC a Deutche Welle nevysílají, přibylo však cizojazyčné vysílání ČRO 7. 

O jejím založení se rozhodlo ve Spojených státech už v roce 1949, v reakci na komunistické převzetí moci v Československu, na cenzuru a stále větší omezování svobody slova. 

Pravidelné vysílání bylo zahájeno z bavorského Mnichova, který se stal sídlem Svobodné Evropy na více než čtyři desetiletí. Smutnou událostí byl atentát, který v roce 1981 spáchala skupina mezinárodních teroristů na objednávku komunistického bloku. Tři kolegové byli těžce zraněni, celé křídlo budovy bylo zdemolováno. Vysílání však bylo přerušeno pouze na několik minut. 

Pád Berlínské zdi v roce 1989 předznamenal zásadní politickou změnu ve státech střední a východní Evropy. Rozhlasová stanice se pod názvem Radio Free Europe/Radio Liberty stěhuje do Prahy, odkud začíná vysílat 1. července 1994. Na podzim roku 1995 se původní česká redakce RSE připojila k Českému rozhlasu a vznikl tak Český rozhlas 6/Rádio Svobodná Evropa. 

Jejím šéfredaktorem a zároveň prezidentem RSE se stal Pavel Pecháček. Na tomto rozhlasovém okruhu vysílaly také stanice BBC, Hlas Ameriky a Deutche Welle. Od listopadu 2001 byl řízením stanice pověřen Ivan Štern, úřadující prezidentkou RSE se po rezignaci Pavla Pecháčka stala Olga Kopecká Valeská. V roce 2002 se původní české vysílání RSE stalo součástí Českého rozhlasu jako samostatná stanice Český rozhlas 6, kterou řídil Ivan Štern, poté Peter Duhan (pozdější generální ředitel ČRo). Posledním šéfredaktorem stanice byl Daniel Raus. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas