Historie věčně živá

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie

Třicetiminutový komponovaný pořad se zabývá událostmi, osobnostmi a fenomény starších i novodobých dějin, které jsou dnes stále, nebo opět aktuální. Rozhovory s historiky, kurátory výstav, archeology, průvodci či pamětníky doplňuje hudba a úryvky z dokumentů dané doby.

Na přípravě pořadu se pravidelně střídají různí autoři, a díky jejich rozdílnému autorskému rukopisu vzniká různorodá interpretace dějinných událostí, které jsou důležité dodnes. 

Každý z autorů má svou oblíbenou dobu a místo, protože Historie věčně živá nezůstává jen u připomínání českých dějin. Naopak. Chce být kosmopolitní a živá – vysvětlovat aktuální dění kolem nás v historických souvislostech. 

I u českých témat prosazujeme myšlenku, že české země nebyly a nejsou izolovanou planetou, ale součástí Evropy. Světové události a osobnosti je přímo i nepřímo ovlivňují, a totéž platí o některých událostech a osobnostech z českých zemí směrem ke světu. 

Říká-li se o historii, že je učitelkou života, pak Historie věčně živá chce být jeho malou kapesní příručkou. 

V Historii věčně živé vystupují především profesionální historici, kteří v ní zprostředkovávají nejnovější historiografické poznání. 

Reprízu tohoto pořadu vysílá pouze v digitálním vysílání v neděli od 16.35 hodin Rádio Česko. 

Připravují:
Daniela Vrbová (editorka), Jan Mervart, Ivan Štern, David Hertl, Petr Slinták, Michaela Krčmová a Karolína Koubová 

Historie pořadu:
Historii věčně živou na vlnách Českého rozhlasu 6 jsme vysílali od roku 2004 do 28. února 2013, kdy bylo jeho vysílání ukončené. Témata z pořadu se však přesunula na novou stanici ČRo Plus pod názvem Historie Plus. 

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas