Díla21. prosince  2016 v 12:42  

Bylo nás pět (Karel Poláček)

Sousoší "Bylo nás pět" v Rychnově nad Kněžnou - Foto:  Krvesaj, Public domain

Sousoší "Bylo nás pět" v Rychnově nad KněžnouFoto:  Krvesaj, Public domain

Mnohokrát se Karel Poláček vracel ve své tvorbě do Rychnova nad Kněžnou, kde se v roce 1892 narodil a kde prožil dětství. Maloměsto na přelomu 19. a 20. století, jakýsi miniaturní svět s ustáleným způsobem života, s neměnnými tradicemi a rituály, s nepřekročitelnou společenskou hierarchií a se všemi charakteristickými postavami a postavičkami , bylo pro Poláčka po celý život zdrojem inspirace.

Z maloměstského prostředí, které tak důvěrně znal, vycházel i ve svém nejrozsáhlejším a nejzávažnějším díle, v románové pentalogii „Okresní město“, „Hrdinové táhnou do boje“, „Podzemní město“, a “Vyprodáno“, jejíž poslední díl už nedokončil. („Okresní město“ v interpretaci Jana Vlasáka najdete také na stránkách Čtenářského deníku.) 

Koloniál Vendelína Bajzy - Foto:  ČTK, Igor Zehl

Koloniál Vendelína BajzyFoto:  ČTK, Igor Zehl

Naposledy se Poláček do městečka, ve kterém vyrůstal, vrátil za války, ve své poslední a určitě nejpopulárnější knížce „Bylo nás pět“, kterou s potěšením čtou dospělí i děti. V těžké době, kdy už jako Žid nesměl pracovat v novinách ani publikovat pod svým jménem, se rozpomínal na šťastný čas dětství. A dítě, školák Petr Bajza, syn obchodníka koloniálním zbožím (stejně jako sám autor), je také vypravěčem příběhu, či spíše maloměstské kroniky. Očima Péti Bajzy sledujeme rok, členěný střídáním ročních období a zachováváním příslušných tradic. Začátek a konec školního roku, vysvědčení, prázdniny, Vánoce… I dětské hry se mění podle ročních dob - tak, jak to dnes už vlastně neznáme. Poklidný, očekávatelný běh života jen čas od času naruší velkolepá událost: pro dítě je to především příjezd cirkusu! 

Mistr slova a jazykové komiky i v této knížce brilantně pracuje s různými jazykovými vrstvami a jejich užitím charakterizuje – a často odhaluje - jak prostředí, tak jednotlivé postavy. Někdy stačí jediná věta a už víme s kým máme tu čest. Poláček nepotřebuje mnoho slov, protože umí zvolit slova výstižná a přesná. Společenské fráze, ustálená rčení, módní klišé i krajové prvky jsou tu obohacena a zvýrazněna ještě tím, že je používá dítě; a dětský pohled na svět dospělých samozřejmě ten rádoby důležitý dospělý svět dokonale a s humorem demaskuje. 

„Bylo nás pět“ je dnes Poláčkovou nejznámější a nejvydávanější knihou; sám autor se však jejího vydání nedožil. Zemřel na pochodu smrti v lednu 1945. Kniha vyšla poprvé o rok později a od té doby stále nalézá nové čtenáře.  

Karel Poláček: Bylo nás pět
V režii Markéty Jahodové čte David Novotný. Natočeno pro Čtenářský deník v letech 2016 a 2017. 

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 1. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 2. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 3. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 4. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 5. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 6. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 7. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 8. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 9. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 10. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 11. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 12. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 13. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 14. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 15. část

Vložit na svůj web

 

Karel Poláček: Bylo nás pět - 16. část

Vložit na svůj web

Autor:  Jarmila Konrádová

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas