Český snář (Ludvík Vaculík)

Obálka knihy Český snář (vydáno 1990, nakladatelství Atlantis) - Foto: Nakladatelství Atlantis

Obálka knihy Český snář (vydáno 1990, nakladatelství Atlantis)Foto: Nakladatelství Atlantis

Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost spojil autor s touhou po maximální pravdivosti, autenticitě osobní výpovědi. Zachytil nejen rok vlastního života, ale přinesl i obecnější obraz české společnosti z konce 70. let 20. stol. - viděné zevnitř disidentského prostředí.

Kniha měla v 80. letech velký ohlas, hlavně pro svou tématiku: otevřené zobrazení života disidentských kruhů. Řada lidí autorovi vytýkala přílišnou otevřenost, hlavně vzhledem k dobové politické situaci v totalitním státě, někteří mu vytýkali egocentrismus. Knihu však nelze zaměňovat za literaturu faktu, byť je pevně ukotvena v realitě. Autor neustále připomíná, že události nahlíží subjektivně, podle svého momentálního rozpoložení. 

V edici Petlice vyšel v roce 1981 i sborník Hlasy nad rukopisem Českého snáře, pořízený ve 27 exemplářích pro autory příspěvků. Oficiálně pak v nakl. Torst, Praha 1991.) 

Ludvík Vaculík, Nonstop čtení 68 Publishers - Foto: Tomáš Vodňanský

Ludvík Vaculík, Nonstop čtení 68 PublishersFoto: Tomáš Vodňanský

Ludvík Vaculík v Českém snáři postihuje nejen společenskou atmosféru v normalizaci a na druhé straně vztahy ve společenství disidentů. Píše i o citových a milostných krizích muže středního věku, kterému byly vzaty možnosti uplatnění na vrcholu sil. Velkou pozornost věnuje i zahradě domu v Dobřichovicích, přičemž přírodní cykly, vždy tvořivé a plodné, kontrastují s tupou nehybností společenské atmosféry. Autentickým tématem je i opisování, vydávání a distribuce titulů edice Petlice a s tím spojené výslechy Státní bezpečností. 

Pro současného čtenáře je kniha vzácně otevřenou a jazykově strhující výpovědí, jíž nechybí kritické charakteristiky událostí i osob, humor, erotično, existenciální otázky i ironická sebereflexe. 

Ludvík Vaculík: Český snář
V režii Vlada Ruska čte Jan Vondráček. Natočeno v roce 2016, ke stažení ve formátu MP3. 

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 1. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 2. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 3. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 4. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 5. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 6. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Ludvík Vaculík: Český snář - 7. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   
 •  Audio

  Pohřeb (Ivan Klíma)

  Povídka Pohřeb je poněkud chmurným zamyšlením o smyslu života. Studentka Marie je asi jediná netušící, kdo je "božský Kája", jehož pohřeb vyprázdnil ulice města. Střet s bizarním průvodem a podivnými pohřebními hosty ji zažene...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas