CzechTek 2005

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Napsali o Czechteku - 4. 8. 2005

05.08.2005 17:08
domácí tisk - Autor:Alena Palečková
domácí tisk
Autor:   alp  

Výběr anotací článků týkajících se tématu Czechtek z českých tištěných médií ze dne 4. 8. 2005. Celé články jsou k dispozici v jednotlivých médiích v rámci distribučních sítí novinových stánků a knihkupectví nebo zdarma k nahlédnutí či zapůjčení v městských knihovnách.

 Blesk / Politika - Autor: Alena Sobotková, Jiří Ovčáček -
Lidé vzkázali Bublanovi: Vzdej to!
Tisíce demonstrantů včera v Praze opět protestovaly proti zásahu policie na CzechTeku PRAHA - "Policie děti bije", "Bublo, vzdej to", "Policejní brutalita". Tisíce lidí včera opět protestovaly na pražské Letenské pláni proti tvrdému policejnímu zásahu na CzechTeku. Nechyběla velkoplošná obrazovka, vtípky a parodie na premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana. Rozhořčení vyvolaly drsné záběry z policejní akce.
Více na 2. straně

Haló noviny / Mladá levice -
CzechTek názorově stmelil levicovou mládež
Právo na alternativní nekomerční zábavu, odmítnutí kriminalizace státem, nepodchycené kultury a životního stylu. Takové jsou hlavní motivy, které vedou prakticky všechny levicové organizace mladých lidí a spoustu aktivistů k odmítnutí zásahu vůči účastníkům CzechTeku. "Ačkoliv nejsem příznivcem stylu tek, celou akci jsem sledoval. Jsem rozhořčen brutálním zákrokem policie proti alternativní kultuře a jejím stoupencům, proti nevinným mladým lidem, kteří si chtěli pouze zatančit a zazpívat," reagoval na událost předseda Komunistického svazu mládeže Zdeněk Štefek. Mladí komunisté okamžitě zveřejnili několik požadavků, v nichž například požadují zastavení policejní brutality, zásahů proti alternativní kultuře a vyšetření událostí během letošního CzechTeku. "Není mi jasná motivace tak brutálního zákroku. Vysvětluji si to ale tak, že premiér Paroubek prostě pokračuje v takovém tom svém razantním stylu. Tentokrát ale přestřelil," řekl aktivista skupiny Socialistická solidarita Jan Májíček, který v premiérově jednání vidí znaky populismu, neboť část veřejnosti může vítat slova o pořádku bez ohledu na osobní svobody. "Postoje jiných stran, jako například ODS, ale nelze brát vážně, protože kdyby ta byla u moci, byl by zásah přinejmenším stejný," dodal.
Více na 13. straně

Haló noviny / Mladá levice
Festival se koná už od roku 1994
CzechTek je každoročně největším festivalem free-techno scény v České republice. Koná se od roku 1994 pravidelně poslední víkend v červenci. V počátcích šlo o akci pro desítky nebo stovky lidí, v poslední době se rozvinul ve velký festival pro tisíce lidí z různých zemí Evropy, nicméně stále si uchoval svoji svobodnou atmosféru. Hudebně jde o pestrý festival různých nezávislých odnoží elektronické hudby s převahou freetechna.
Více na 13. straně

Haló noviny / Komentáře - názory - Autor: Jaroslav KOJZAR -
Jde o záměr POZNAMENÁVÁME
Už jednou jsem zareagoval na 'techno', tedy zamyslel se nad reakcemi některých politiků, především těch z ODS a z havlovské skupiny, dnes bych chtěl přece jen znovu se k tématu vrátit. Opakuji - nejde mi o posouzení adekvátnosti zásahu policie, i když nové informace z Mlýnce nesvědčí právě o tom, že by se účastnici zmíněného srazu chovali jako andělé a že by vůbec neporušovali zákony této země. Otázky znějí: Proč právě to obhájcům práv 'technistů' nevadí? Proč, když tak vehementně hájí obecná práva majitelů, majitele vedlejších pozemků v Mlýnci se to netýká? Jsou si tito obhájci vědomi toho, že na oněch loukách zbyl po 'technistech' údajně takový nepořádek, který se bude odstraňovat dlouho, ač se jich sem dostal jen nepatrný zlomek? Prý i 'fetové stříkačky' se tu našly, neuklizené lidské exkrementy, odhozené papíry, plechovky od konzerv a piva, o rozdupané trávě nemluvě. Jenže jen jeden pozemek byl v místě organizátorům (?) pronajat, ty druhé nikoli, a přesto byly používány. A nyní otázka: Proč ODS, která se postavila proti vyvlastnění pozemků na Královéhradecku, jež mělo uspíšit dostavbu dálnice, a tím do jisté míry zablokovala pokračování stavebních prací, v tomto případě jsou majitelé pozemků šuma fuk? Proč? Je to proto, že přednější je politický kapitál a hlasy mladých lidí, které stejně většinou živí rodiče, než právo a pořádek? A k útokům na policii, a tudíž i na vládu se hodí všechny prostředky? Tím nechci zpochybňovat skutečné milovníky 'techna'.
Více na na 11. straně

Hospodářské noviny / Z domova - Autor: Radek Kedroň -
CzechTek: Komu lidé uvěří? POLICIE VERSUS TECHNO
Oba tábory ve sporu o zásah proti CzechTeku 2005 včera spustily profesionální přesvědčovací kampaň. Na jedné straně ministr vnitra František Bublan a policejní vedení, na druhé účastníci technoparty a občanští aktivisté. Technaři nechali přivést na letenskou pláň za budovou Ministerstva vnitra třicítku přenosných toalet, obří obrazovku s pódiem a výkonné reproduktory. "Je vidět, že každým dnem sílíme," pronesl před pětitisícovým zástupem organizátor protestu David Čermák. Na velkoplošné obrazovce mezitím běžela smyčka videozáznamů ze zásahu, která dokládala policejní prohřešky: některým policistům chyběla identifikační čísla, další záběry přibližovaly policistu, který mířil na jednoho z účastníků pistolí, anebo situaci, kdy těžkooděnec kopal a mlátil obuškem mladíka ležícího na zemi. Vždy, když záznam doběhl do kritického místa, demonstranti začali pískat a skandovat hesla "gestapo" či "policejní stát". Před akcí organizátoři uspořádali svou první oficiální tiskovou konferenci, na níž promluvili svědci zásahu. Zopakovali, že požadují řádné prošetření kauzy a že už nechtějí vyjednávat s ministrem vnitra Bublanem ani s premiérem Paroubkem. "Stále lžou a překrucují pravdu," řekl Čermák.
Více na 3. straně

Hospodářské noviny / Názory - Autor: Adam Drda -
My slušní proti techno-špinavcům
Veřejná debata o policejním zásahu na technoparty CzechTek 2005 se sice vede čím dál usilovněji, ale zároveň se začíná nepříjemně rozplizávat. Právě to asi ze všeho nejvíc vyhovuje premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Podobně jako ministr vnitra obhajuje razantní policejní manévry, k nimž sám vyzval, tezí o spravedlivém zásahu ochránců pořádku proti lůze. Paroubek tak odvádí pozornost od podstaty věci. Zelená pro bití Základem premiérova výkladu je osvědčené schéma: my slušní a řádní, co jsme na jedné lodi - kontra oni, oškliví, neslušní a zfetovaní anarchisté, kteří pohrdají zákony, působí škody, šíří AIDS a žloutenku. V jeho podání policie zkoušela nejdřív technaře odradit cestou na party, pak je přátelsky vyzvala, aby odešli pryč, ale oni neposlechli, tak je chlapíci v uniformách zkusili vytlačit a ničemové zákeřně zaútočili (sociální demokracii blízký deník Právo psal o "ďábelské" bojové taktice technařů). Kdo by se pak mohl divit "chlapům z jednotky", že jim došla trpělivost? Historka je to přehledná a nenáročná, ale nehodí se než ke zmuchlání a vyhození.
Více na 9. straně

Lidové noviny / Názory - Autor: JIŘÍ X. DOLEŽAL -
HORIZONT Jak se zasahuje proti technoparty
Na začátku byla porada. Ne, samozřejmě se nejednalo o poradu generálního štábu organizátorů protestu proti policejnímu zásahu proti CzechTeku 2005. Byla to jen schůzka party technařů s reportérem, jedna z desítek, které od policejního bití proběhly. Bylo úterý večer a já seděl s dvěma partami. Jeden soundsystém vyhnaný už v sobotu v noci, druhý - kluci ze soundsystému, který přijel na CzechTek mezi prvními a hrál až do neděle večer. Kluci popisovali poslední vlnu policejní brutality. Byli to něco jako "spoluorganizátoři". Pak ale udeřila sedmá a zprávy. Na všech třech kanálech říkali, že se policii jejím "úspěšným a nezbytným" zásahem podařilo přesunout legální CzechTek z louky u Tachova, kde nikoho nerušil, na pražský Strahov. A že si strahovští občané po dvou dnech nevyžádané technoparty pod okny stěžují na hluk. Chápal jsem je, a podle toho, že začali horečně telefonovat, to chápali i čeští organizátoři CzechTeku. Po deváté večer a několika stovkách protelefonovaných korun jsem byl pro tento večer a příležitost požádán organizátory CzechTeku, abych pomohl ty "nejhustší" italské a francouzské soundsystémy na Strahově na noc vypnout...
Více na 11. straně

Lidové noviny / Názory - DIÁŘ: ČTVRTEK JANA REJŽKA -
O Paroubkově vroubku na pažbě apoštolů svobody
Nevím, jestli je to jenom tím, že jsem v minulých dnech měl stále ještě velké soukromé starosti, viz minulý Diář, a události kolem CzechTeku jsem sledoval spíš zprostředkovaně. Leč v hořícím sporu nemohu dát bezvýhradně za pravdu ani jedné straně. Stokrát snáz se opraví raketoplán Discovery než důvěra veřejnosti v policii, jejíž vedení toho zpackalo v poslední době až až. Tentokrát tachovský velitel Jaromír Kníže vyvolal zbytečný dopravní kolaps uzavřením dálnice D 5 a mám nemilé tušení, že hledal jakoukoliv záminku k zásahu proti návštěvníkům akce, když mu už předem (?!?) zavelel z Alp sám pan předseda vlády Paroubek. Jakés takés důvody premiér vysvětlil veřejnosti až předvčerejškem v Úhlu pohledu. Pokud věděl, že jádro zahraničních inspirátorů technoparty, tito "nebezpečně posedlí lidé s anarchistickými sklony", je "policejně a zpravodajsky dokonale dokumentováno", jak to, že vůbec překročili hranice? Na velmi křehký led se pustil, když odmítl jakékoliv paralely v argumentech rozhořčených diskutérů ohledně tvrdého zásahu s "předlistopadovým režimem, praxí SNB", v nichž viděl "v podstatě urážku našich občanů, kteří v listopadu 89 vyšli do ulic". Mě zase urazilo, když nedávno tentýž Paroubek omlouval předlistopadové udavačství svého dávného kamaráda Bohumíra Ďurička, s nímž teď málem odjel na dovolenou, slovy, že "to bylo skoro po sezoně".
Více na 11. straně

Mladá fronta DNES / Události a politika - Autor: JINDŘICH ŠÍDLO -
Druhá oběť zásahu? Zřejmě je to jen fáma
Policie oznámila 89 zraněných policistů, demonstranti hovoří o stovkách zraněných. Stíháno je zatím sedm lidí Praha - Počty raněných, které si vyžádal víkendový zásah policie proti technoparty, stále stoupají. Policie včera zveřejnila svá čísla: oficiálně bylo při akci zraněno 89 policistů. Zřejmě nejvážnější zranění - zhmoždění páteře jednoho z policistů, kterému podle prvních zpráv hrozilo i ochrnutí - nakonec nebude mít fatální následky. "Díky zákroku lékařů se jeho stav zlepšil a je v domácím ošetřování," řekl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Přesná čísla zraněných účastníků party nejsou zatím k dispozici. Podle hlavního organizátora pražských protestů proti zásahu Davida Čermáka jich však mohou být "stovky".
Více na 2. straně

Mladá fronta DNES - Kraj Pardubický / Názory - Autor: Jana Smetanová -
Jak vypadá právo a pořádek po česku
Zásah policie na CzechTeku je médii neustále probírán, ale protože jsem k hodnocení akce potřebovala více informací, získala jsem je od účastníků akce z Pardubic, kteří si byli zatancovat a nedostali se do potyčky s policií. Zpočátku vůbec nevěděli, co se děje, když se na louce objevilo tisíc těžkooděnců, protože přes hlasitou hudbu nebyly výzvy k odchodu slyšet. Jednoduchým pokusem si to lze ověřit, pokud zkusíte na někoho promlouvat a postavíte se před reproduktor s hlasitou hudbou. Ve chvíli, kdy pochopili, že mají prostor opustit, mnoho z nich nasedlo do svých aut, ale protože někteří předtím pili alkohol, nechtěli řídit. Což je z mého pohledu naprosto správné a chvályhodné. Policie je však nutila odjet a mlátila jim do automobilů. Ti, kteří řídit mohli a odjet chtěli, zase neměli kudy, protože policie zablokovala přístupové cesty. Pardubičtí tanečníci, se kterými jsem se setkala, se vrátili nezraněni, pouze lehce zasaženi slzným plynem a samozřejmě plni rozhořčení nad brutálním zásahem policie.
Více na 3. straně

Mladá fronta DNES / Názory - Autor: MARTIN KOMÁREK -
Glosy/Ostrůvek tuc tuc
Milovníci hlasité rytmické hudby zvané techno jsou podle exprezidenta Václava Havla "obohacování občanské společnosti, které by v dnešní době sobectví a cynismu mělo být vítáno". Proto ministr Bublan doufá, že mu Havel pomůže vyjednat s těmito lidmi smír. Není to zdaleka jisté. Příznivcům techno nejde podle všeho o to, aby je někdo chválil za to, že jsou subkulturou. Zvláště ne nějaký postarší boháč. Na občanské společnosti jim už nesejde vůbec, mají silný zájem na tom, aby se mohli bavit podle svého. A teď docela sobecky a cynicky chtějí, aby byli potrestáni mladí příslušníci policejní subkultury, kteří je bili. Václav Havel byl nepochybně hrdina, vězeň svědomí a jeden z vlivných myslitelů celé generace. Jenže ta už je pryč. Technaři nejsou Plastic People a Paroubek není žádný Husák.
Více na 6. straně

Mladá fronta DNES / Názory - Autor: MARTIN KOMÁREK -
Technokrat, nebo technokrad?
Stačily tři dny a Jiří Paroubek se stal z racionálního technokrata popleteným technokradem. Stačila k tomu neopatrná a neprofesionální podpora, kterou poskytl problematickému policejnímu zásahu proti taneční zábavě na Tachovsku. "Určitě byl ten zákrok adekvátní, šlo o nelegální akci," řekl Paroubek tomuto listu v neděli poté, co tisíc těžkooděnců rozehnalo zábavu na řádně pronajaté louce. Svou podporu doprovodil několika články, v nichž například označil příznivce hudby techno za "nebezpečně posedlé lidi s anarchistickými sklony" a upozornil na to, že mohou šířit žloutenku a AIDS. Nemluvme o lidských hodnotách takového postoje. Politicky se však ukázal jako naprosto diletantský. Zatím nevíme, zda byl policejní zákrok v souladu se zákony a zda byl přiměřený. Chce to vyšetřit Paroubkův náměstek Němec.
Více na 6. straně

Mladá fronta DNES / Kraj Pardubický -
Z vašich dopisů/ Woodstock vadil také
Před mnoha lety se konal v USA festivalWoodstock, byly tam drogy, alkohol, nepořádek atd... Ale dodnes se na něj vzpomíná, točí se filmy a pouští hudba. Asi také odporoval zákonu, morálce, životnímu prostředí atd... Ale dnes takové festivaly dusíme. A techno, i když mu vůbec nerozumím, může být pro mladé tím, čím je pro ty, co to odsuzují, vlna Beatles. Omezení hlučných akcí je normální S omezením přišli jako první Britové, kde tradice těchto akcí v osmdesátých letech vznikla. Nový zákon přijatý v roce 1994 dovolil tancovat pouze v prostorách, které vyhovují bezpečnostním předpisům a výrazněji neruší okolní obyvatele. Proto také před rokem policie zakázala majiteli pozemku v anglickém Bathfordu, aby spustil každoroční víkendové setkání fanoušků taneční hudby. Obyvatelé bydlící v nedalekých vesnicích si totiž stěžovali na velký hluk a nepořádek. "Pozvali jsme si tohoto muže na policejní stanici a sdělili mu, že pokud se bude party konat, bude zatčen," řekl listu Bath Chronicle policejní inspektor Paul Mogg. Dopisy jsou redakčně kráceny.
Více na 3. straně

Právo / Zpravodajství - Autor: Jaroslav Veselý -
Mlýnec se vzpamatovává z obležení
Obyvatelé Újezda pod Přimdou a Mlýnce na Tachovsku se pomalu vzpamatovávají z nájezdu technařů, kteří během uplynulého víkendu zaplavili jejich obce. Julius Sabo z Újezda pod Přimdou prý v těchto dnech nevychází z údivu. "Většina lidí, kteří se v televizi vyjadřuje k technoparty, tu ani nebyla," vadí mu. Podle něj byli lidé z okolí Mlýnců celý víkend vězni ve vlastních domech. "Cesty nám zablokovaly ve třech řadách auta a dodávky technařů. Nefungovaly mobilní telefony, a když jsem chtěl do 15 kilometrů vzdáleného Tachova, najel jsem objížďkami 38 kilometrů," řekl Sabo. Policie ho prý nepustila ani na druhý konec vsi k vlastní dceři. "Ani jsem radši nevycházel ven, motalo se tady plno opilců," dodal. Ostatním lidem ze vsi vadí, jak se každý zastává technařů.
Více na 2. straně

Právo / Zpravodajství - Autor: David Hluštík -
Na demonstraci na Letné se opět tančilo
Policie děti bije, Gestapo, Vodní dělo na politiky - taková a podobná hesla včera v Praze na Letenské pláni zněla ze zhruba pěti tisíc hrdel účastníků bouřlivé demonstrace na podporu letošního CzechTeku. Demonstrace se změnila ve velkolepou technoparty. Byla nahlášena na pátou hodinu odpoledne. Ale už hodinu před tím se na Letenskou pláň doslova valily stovky lidí. "My si chceme pouštět jenom svoji muziku. Je to policejní stát. Za všechno může Paroubek a Bublan," proklamoval zhruba dvacetiletý Kristen. "Byl jsem na loňském CzechTeku, který také rozehnali. Letos to bylo ještě horší. Přišel jsem o stan a další věci," poznamenal Kryštof Kincl z Bruntálska. Po pár minutách se prostor před velkoplošnou obrazovkou zaplnil. Na transparentech například vyznavačům strojové dunivé muziky vyjadřoval podporu i Jára Cimrman bojující proti policejnímu násilí. Další text hlásal: "Techno je mi putna, demokracie ne."
Více na 2. straně

Právo / Publicistika - Autor: Jiří Franěk -
Nejde přece o tanečky
Teprve včera, když už měli o průběhu letošního CzechTeku naprosto jasno snad všichni, kdo tam nebyli, požádal ministr spravedlnosti Pavel Němec krajské státní zastupitelství v Plzni o prošetření událostí policejního zásahu. Bylo by jistě žádoucí, aby z toho vzešla zpráva přesná a podrobná. Tedy - aby v ní nechyběly například ani důkazy, zda policisté rozbíjeli okna aut a vhazovali do nich dýmovnice (je-li pravda, co tvrdí účastníci), ale ani o tom, že francouzští technaři měli předem nachystané vlastní ampule se slzným plynem (je-li pravda, co tvrdí policisté). Důkazního materiálu je dost, jen na internetu ho kolují snad gigabajty.
Více na 13. straně


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: CzechTek 2005
v rubrice: Média

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas