CzechTek 2005

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Odpůrci zásahu policie na CzechTeku předali na Hrad petici

 ČTK  25.10.2005 18:47
Podepisování petice - letná 6. 8. 2005 - Autor:David Němec
Podepisování petice - letná 6. 8. 2005
Autor:   David Němec  

PRAHA - Důkladné vyšetření policejního zásahu při letošní technoparty CzechTek na Tachovsku požaduje téměř 27.000 signatářů petice, kterou její organizátoři z občanské iniciativy PolicejniStat.cz předali prezidentské kanceláři. Zásah policie proti účastníkům CzechTeku považují za protiprávní. Petici chtějí předat také vládě a předsedům obou komor parlamentu. 

Ředitel sekretariátu prezidenta republiky Ladislav Jakl při převzetí petici organizátorům slíbil, že se prezident bude dál kauze CzechTek věnovat a zasadí se o její řádné vysvětlení. "Vyšetření a osvětlení té věci už není pod takovým veřejným tlakem, takže je dobře, že se tím zabýváte," uvedl. Prezident Václav Klaus policejní zákrok proti CzechTeku od počátku kritizoval a na jeho názoru se nic nemění, dodal.

"Prezident má nadále zásadní, vážné výhrady k samotnému rozhodnutí o tom zásahu, čili nikoli k nějakým jednotlivým excesům, na které se to snaží teď přehrávat," řekl Jakl. Zákrok byl podle něho částečně motivován politicky. "Šlo o určitou politickou demonstraci, a to je určitě chyba," řekl.

Ministr vnitra František Bublan již dříve uvedl, že policie jako celek při CzechTeku postupovala v souladu se zákonem. Konkrétní odpovědnost zasahujících policistů i technařů podle něho musejí prověřit příslušné orgány.

"Petici proti zásahu na CzechTeku lidé podepisovali na protestních koncertech a hudebních festivalech již od srpna. Dobrovolníci sbírali podpisy také v ulicích. Řada podpisů přišla i poštou," uvedl zástupce iniciativy Policejní stát David Čermák.

"Policie v tuhle chvíli není schopna reflektovat sama sebe," řekl dnes novinářům Čermák. Inspekce Ministerstva vnitra podle něho sice sbírá svědectví o zákroku, ale snaží se lidi ovlivňovat a některé informace zatajuje. "Žádné výsledky zatím nepřineslo ani vyšetřování samotné oprávněnosti zásahu," dodal. "V listopadu se v Senátu uskuteční veřejné slyšení, při němž bude policie znovu konfrontována s argumenty a svědectvími, které shromáždili odpůrci zásahu," řekl Čermák.

Při policejním zásahu na CzechTeku o posledním červencovém víkendu byly zraněny desítky technařů a policistů. Řada účastníků obviňuje policisty z brutality, média zaznamenala případy bití technařů povalených na zem. Policie to označuje za jednotlivé excesy. Argumentuje tím, že bránila soukromé pozemky, na něž bez svolení majitelů účastníci party vstupovali. Z útoků na veřejného činitele a jiných trestných činů bylo podle dosavadních informací obviněno 18 účastníků CzechTeku, dva jsou už i obžalováni.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: CzechTek 2005

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas