CzechTek 2005

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Technaři uklízejí louku u Mlýnce

David Němec  05.08.2005 00:11
Uklizené odpadky - Autor:Štěpán Kotrba
Uklizené odpadky
Autor:   Štěpán Kotrba  

Včera v podvečer jsem s kolegou z Britských listů Štěpánem Kotrbou vyrazil na Tachovsko, mezi obce Újezd pod Přimdou a Mlýnec, na louku, kde se minulý víkend měla konat technopárty Czechtek 2005. Chtěli jsme především pořídit fotografie, které by dokumentovaly stav louky při úklidu odpadků po účastnících technopárty a zásahu policie. Na louku jsme se dostali až v noci, za tmy a mírného deště. Potkali jsme se s jednou uklízecí partou - 4 osobní automobily, zrovna jedno odjíždělo - a jednoho z "brigádníků", Matěje, jsem se ptal na průběh odklízení. 

Od kolika hodin jsi tady?
Matěj: "Já jsem tady od tří hodin."

Kolik vás sem přijelo?
Matěj: "Co jsem viděl, tak 10-15 se nás tady vystřídalo."

Během odklízení jste určitě posbírali spoustu odpadků, kolik to mohlo být pytlů?
Matěj: "No těžko se odhaduje kolik pytlů, ale řekl bych, že tak třetina, možná menší polovina louky je uklizená, přes sto pytlů bych řekl."

Jaké je složení odpadků, co nejvíce obsahují ty pytle?
Matěj: "Všechno možné, papír, plast, kelímky, tácky, co lidi museli nechat na místě, věci z aut, oblečení kolikrát, i boty jsem tady našel."

Zůstaly tady nějaké pozůstatky po policejním zásahu?
Matěj: "Našlo se tady pár rozbušek. Doslechl jsem se, že to tady už vlastně policie uklidila, po sobě ten bordel, jak oni říkají," ironicky se usmívá a pokračuje, "takže většinou jenom ty roznětky a pár nádob od toho slzného plynu. Našli jsme tady i jeden ten shořelej balík sena, ve kterém je rozbuška, a shořel očividně díky tomu, že do něj někdo tu rozbušku vhodil."

Kolik myslíš, že ještě času zabere úklid louky, kolik vás tady ještě zítra bude?
Matěj: "Co já vím, tak se sem chystá vcelku větší skupina lidí, myslím si, že do konce víkendu by to mohlo být hotové. Problém bude s těmi střepy, budou se na to muset speciálně vzít nějaké kbelíky, protože se to do pytlů sbírat nedá - trhá se to. Takže nevím, ten viditelný bordel bude určitě v sobotu večer pryč, otázka je, jak si poradíme s těmi střepy."

Kolik je na louce těch střepů?
Matěj: "Hromady, oni to prostě rozbíjeli, jak šel ten kordon, jakmile někde byla nějaká skleněná flaška, tak to policajt rozsekal tomfou. Takže tady uprostřed louky je to furt, na metru čtverečním tři rozbitý flašky."

Nemrzí tě, že zítra bude v Praze velká demonstrace a ty tady budeš muset uklízet?
Matěj: "Já stejně musím v sobotu do práce, takže tady budu ještě zítra ráno a demonstraci si bohužel nedám, takže nemrzí."

Děkuji za rozhovor
David Němec


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: CzechTek 2005
v rubrice: Reportáže

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas