Diskuse o postupu policie proti technoparty sílí

Ministerstvo vnitra a policie dál trvají na tom, že zásah proti účastníků víkendové technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku byl v pořádku. Premiér Jiří Paroubek lituje zraněných na obou stranách přiměřenost zásahu ale podle něj musí posoudit Inspekce ministra vnitra. Naopak prezident Václav Klaus se domnívá, že sobotní policejní zásah proti účastníkům technoparty CzechTek byl hrubou chybou. Chce od příslušných činitelů slyšet, jestli některé politické kroky před policejním zásahem i při něm nešly za rámec ústavnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrantů bylo několik tisíc

Demonstrantů bylo několik tisíc | Foto: Josef Šmejkal

I v pondělí se před sídlem ministerstva vnitra na pražské Letné sešlo několik tisíc příznivců techna a jejich sympatizantů. Protestovali proti postupu policistů vůči účastníkům technoparty v Mlýnci na Tachovsku. Podpořit je přišel i bývalý prezident Václav Havel. Policejní zásah, který si vyžádal desítky zraněných na obou stranách, kritizovalo už v neděli odpoledne v centru Prahy na pět tisíc lidí.

Proti pěti tisícovkám účastníků víkendové technoparty CzechTek, kteří se podle policie neoprávněně pohybovali po soukromých a obecních pozemcích, bylo nasazeno přes 1200 policistů. Z toho 850 příslušníků patřilo ke speciálním pořádkovým jednotkám, oznámil náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Z účastníků technoparty bylo zraněno 35 lidí, z toho 15 jich bylo převezeno na ošetření, zbytek byl ošetřen na místě. Na straně policistů utrpělo zranění 47 lidí, z toho pět bylo poraněno vážně.

Prezident označil postup policie za hrubou chybu

Z informací z nejrůznějších zdrojů, včetně informací od přímých účastníků Technoparty, dospěl prezident republiky Václav Klaus k závěru, že sobotní policejní zásah proti účastníkům západočeské Technoparty byl hrubou chybou. Ti, kteří zásah schválili, nesou plnou odpovědnost za poškození důvěry v policii a za vyvolání další roztržky v naší zemi. Je třeba zjistit i to, zda některé politické kroky před policejním zásahem i při něm nešly za rámec ústavnosti. Starost o ústavnost, zvláště jde-li o problematické využití represivních složek státní moci, patří k základním povinnostem prezidenta republiky. Proto bude prezident vyšetřování případu nadále sledovat a od vlády bude požadovat vysvětlení, proč k této formě policejního zásahu došlo.

Ministr vnitra považuje zásah za správný

Ministr vnitra František Bublan neuvažuje o tom, že by rezignoval na svou funkci v souvislosti se zásahem policie proti technoparty. Šéf resortu je přesvědčen, že postup policie byl správný. Vinu za střet policistů s účastníky připisuje organizátorům CzechTeku. Podle Bublana totiž od počátku nekomunikovali s policií, tajili místo konání akce, konspirovali, a tím u policie vyvolávali obavy. Organizátoři s výrokem ministra Bublana nesouhlasí. Řekl nám to jeden z organizátorů protestních demonstrací David Čermák: "Pan Šroub, který měl pozemek pronajatý, opravdu nedal policii dopředu vědět, kde se bude tato akce konat, protože čekal jisté problémy, Každopádně pozemek byl legální. Informace o tom, že organizátoři, respektive pan Šroub, nekomunikovali s policií, není pravdivá. Policisté nekomunikovali s organizátory. Jediný, kdo komunikoval, to byla tisková mluvčí, a to pouze s novináři."

Premiéru Jiřímu Paroubkovi je líto, že zásah policie si vyžádal zranění účastníků technoparty a policistů. Přiměřenost teď musí posoudit Inspekce ministra vnitra. Zatím sedm účastníků víkendové technoparty CzechTek bylo obviněno z trestných činů.

ODS: Za zraněné nese odpovědnost i premiér

Podle Občanské demokratické strany policie naprosto selhala jak při samotné akci, tak při prevenci a monitorování. Plnou politickou odpovědnost za to přisuzuje nejsilnější opoziční strana premiéru Jiřímu Paroubkovi a za sérii hrubých pochybení policie žádá demisi ministra vnitra Františka Bublana.

Jak potvrdil šéf ODS Mirek Topolánek, jejich poslanci chtějí v této věci Bublana také interpelovat ve sněmovně. Policisté podle něj měli technoparty monitorovat a ty, kteří porušovali zákony, zatknout nebo pokutovat. "Stovka zraněných osob padá plně na hlavu vedení policie, ministra vnitra Bublana a premiéra Paroubka, který k tvrdému postupu vyzýval," uvedl Topolánek. "Obáváme se, že šlo o politicky motivovaný zásah," dodal. Soudí také, že přístup premiéra a policejních šéfů je důkazem další ztráty výdobytků svobody, které společnost získala po listopadu 1989.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme