Daniel Raus: Vstanou noví korupčníci?

23. únor 2013

Poslanecká sněmovna zrušila v tomto týdnu takzvané akcie na doručitele. Ty jsou trnem v oku bojovníkům proti korupci. Návrh míří do Senátu, který ho možná ještě přitvrdí. Podle současné podoby se musí tyto akcie zapsat do centrálního depozitáře nebo v listinné podobě uložit u bank. Celá záležitost má svůj morální aspekt.

Americký prezident John Fitzgerald Kennedy kdysi prohlásil, že komunismus se nikdy nedostal k moci v zemi, jež nebyla rozložena válkou nebo korupcí, nebo obojím. Jinými slovy, lidé volí diktát pevné ruky ve chvíli, kdy mají pocit ohrožení, nebo ve chvíli, kdy jsou přesvědčeni, že společnosti hrozí morová zkáza.

Vyplývá z toho jednoduché, byť paradoxně znějící pravidlo. Chcete-li předejít nástupu komunismu, pak musíte v první řadě bojovat nikoliv proti komunistům, ale proti korupci. Férové poměry jsou nejsilnější zbraní vůči ideologii, protože za normálních okolností dává člověk vždycky přednost svobodě.

Žijeme v zemi, kde mají komunisté po letech izolace stále větší vliv, až to vede ke studentským protestům. Vliv ale nemají proto, že by běžný Čech naletěl hezky znějícím frázím. Mají ho proto, že sbírají protestní hlasy. A protestní hlasy házejí lidé do urny kvůli korupci.

Z takového pohledu můžeme s mírnou nadsázkou prohlásit, že zrušení anonymních akcií je těžkou ranou preferencím zdejších komunistů. Tedy, pokud povede k omezení korupce. Což se ale dá očekávat, protože anonymní akcie jsou u nás bezpochyby oblíbeným nástrojem odklánění státních peněz.

Obecně platí, že existují morální pravidla podnikání. Týkají se, kromě jiného, průhlednosti vlastnické struktury. Firmy s anonymními majiteli se podobají benátskému karnevalu podivných masek, jež dodávají lidem odvahu k jednání, na jaké by si jinak netroufli. V našich podmínkách neexistuje lepší způsob, jak může někdo udělit sám sobě miliardovou zakázku, aniž by měla policie šanci ho lapit.

Zrušení anonymních akcií je jedním z nejlepších kroků Nečasovy vlády. A to i přes námitky kritiků, kteří tvrdí, že korupci to stejně nezruší. Mají pravdu, vždycky samozřejmě vstanou noví korupčníci. Ale masky budou strženy a my se posuneme blíž ke společnosti, ve které už není korupce to, co bývala. Místo beztrestné brnkačky se za ní bude skrývat reálné riziko. A někteří majitelé anonymních akcií možná už teď horečně přemýšlejí, na koho je mají napsat.

Na vlnách Radiožurnálu to považuje za dobrou zprávu Daniel Raus.

autor: Daniel Raus
Spustit audio