Daniela Cincibusová jako pěstounka vychovala 22 dětí, z toho 15 romských
Vlastní děti mít nemohla, a tak jako pěstounka vychovala 22 dětí, z toho 15 romských. Dnes už jsou všechny dospělé, ale romským dětem se paní Daniela Cincibusová věnuje i nadále. V prosinci získala Cenu Roma Spirit, jejímž posláním je zviditelňovat a oceňovat osobnosti, obce a organizace, které se aktivně podílejí na řešení nelehkých situací Romů a zasazují se o dobré soužití.
Paní Daniela Cincibusová získala Cenu Roma Spirit v kategorii osobnost. A velkou osobností vskutku je.
„Já jsem měla 8 romských dětí a jedno bílé, čili devět. Když jsem ovdověla, tak jsem se znovu provdala za pana Cincibuse a on měl 13 dětí, z toho 7 romských. Takže dohromady jsme měli 22 dětí, 15 z nich romských. On byl také pěstoun a jeho manželka zemřela, takže jsme dali rodiny dohromady.“
Všechny děti, které Daniela Cincibusová vychovala, dnes mají vzdělání a stálou práci.
„Mým dětem už je přes 40 let, jsou už postavené do života. Všechny mají práci, nikdo nebyl nikdy na dávkách. Na to jsem hrdá, to se přiznám. Patrik je třeba sociální pracovník, pracuje v ústavu pro mentálně retardované. Marek hraje obstojně na piano, mívá občas koncerty, také má střední školu, ale teď se živí v takovém luxusním baru jako barman, míchá koktejly. Děvčata jsou všechna vyučená, pracují, už jsem babička, takže mám radost.“
Z jejích dětí je zajímavou osobností Kamil Vavrek, který je mimo jiné místopředsedou zapsaného spolku Charita dětem. Ten podporuje hudebně nadané děti z dětských domovů a ze sociálně znevýhodněných rodin.
„Kamil je varhaník, hraje a skládá vážnou hudbu a založil nadaci, která vyhledává talentované děti a shání pro ně peníze, aby mohly získat odborné vzdělání a rozvinout ten talent.“
Všechny své děti vedla paní Cincibusová ke křesťanství.
„Všechny děti jsem vedla k Pánu Ježíši. Můžu říct, že ti, kteří si vzali partnery ze světa, tak odpadli, ale ta stopa v nich zůstala. Kamil je opravdu jedinečný kluk, který nejen že doprovází na katolických mších – hraje na varhany, ale také skládá duchovní hudbu a mám z něj radost. Marek to samé. Spíš ti mladší se chytli, ti starší ne, ale říkají o sobě, že jsou věřící, ale nepraktikují víru tak, že by chodili někam do kostela.“
Za komunismu však Daniela Cincibusová měla i s manželem kvůli své víře problémy.
„Já jsem měla prvního manžela katolíka, měli jsme ekumenickou svatbu, čímž jsme na sebe strhli velkou pozornost a museli jsme potom odejít z SOS vesničky. Protože to bylo v roce 1983 a to byla ještě hluboká totalita. V SOS vesničce jsme nesměli vychovávat děti křesťansky, tak mi je chtěli odebrat.“
Nakonec jim ale děti zůstaly.
„Koupili jsme si barák, a se všemi dětmi jsme odešli na vlastní zemědělskou usedlost, kde jsme chovali králíky, slepice, prasátka, kozy, ovečky, měli jsme toho strašně moc. Když potom manžel zemřel, tak už se o to neměl kdo starat.“
Romským dětem se Daniela Cincibusová věnuje i poté, co její svěřenci vyrostli. V současné době pracuje v Oblastní charitě Most v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v Ralsku-Náhlově, což je sociálně vyloučená lokalita Libereckého kraje.
„Romské děti jsem měla v rodině, potom ve škole, když jsem učila, jsem měla romské děti. A celý můj život se už potom zabýval romskými dětmi. Nakonec i teď v tom nízkoprahu máme převážně romské děti, věnuji se jim a jsem hrozně šťastná, že se nám jich 11 dostalo na střední školy a na učiliště. A zrovna jeden bude policistou, jestli úspěšně složí zkoušky.“
Cenu Roma Spirit převzala paní Cincibusová v prosinci v Pražské křižovatce.